Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az euró kora reggeli erősödési kísérlete kudarcba fulladt és ismét 1,23 alá esett az árfolyama, a tőzsdék is gyengültek a hétvégi G20-csúcs előtti kivárás miatt.
Az európai tőzsdei indexek is hasonló kísérletet tettek a nyitás után az emelkedésre, de annak is hamar vége szakadt. A 0,30 százalék körüli nyereséggel kezdő főbb európai tőzsdeindexek a déli órákban már 0,60 százalék körüli veszteségben jártak.
A piaci magatartást a G20 (a legfejlettebb és vezető feltörekvő országok húszas csoportja) hétvégi találkozója előtti biztonságos pozíciókba való visszarendeződés jellemzi. Olyan piaci hangulatban, amelyet a görög szuverén adósságtörlesztés biztosításának rekordot döntő felára terhel meg, ismét az euróövezeti pénzügyi rendszer stabilitási gondjaira terelve a befektetők figyelmét.
A G20 hétvégi konferenciáján a gazdasági fellendülést finanszírozó expanzív pénzpolitikát a zászlójára tűző Egyesült Államok, illetve a költségvetési megszorítások szükségességét képviselő európai erők között "alakul ki a frontvonal". A piacok a biztonságosabb befektetési eszközökbe irányítják át befektetéseiket.
Az európai hitelkondíciók romlásával pedig egyre fokozódik annak a veszélye, hogy egyes euróövezeti "perifériális" országoknak, Spanyolországnak, Portugáliának és Olaszországnak nehezére esik majd éppen esedékessé váló törlesztési kötelezettségeik teljesítése.
E két tényező együttesen a befektetői kockázatvállalás szinte teljes eltűnését eredményezte. Az euró árfolyama a jennel szemben emiatt 110,80-ról 109,80-ra, a svájci frankkal szemben 1,3595-ről újabb történelmi mélypontra, 1,3508-ra, a dollárral szemben pedig 1,2351-ről 1,2254-re esett.
Az euróövezet-aspiráns országok kockázatosabb befektetési eszközök köré sorolt devizái is megszenvedték a hangulat látványos romlását. A zloty 4,11-es euró jegyzésről egészen 4,14-ig, a cseh korona forint 25,78-as euró jegyzésről egészen 25,86-ig, a forint pedig 283 körüli euró jegyzésről egészen 286-ig gyengült.
A forint 286 körüli euró jegyzésen június 8-án járt utoljára, amikor a kormány akciótervének bemutatásakor 286-os euró jegyzésről 282-re erősödött. A térségbeli devizák közvetve rontotta az is, hogy a román alkotmánybíróság részben alkotmányellenesnek nyilvánította a kormány és a parlament által már elfogadott költségvetési megszorító intézkedéscsomagot. A román példa ragadóssá válása erősen növelheti a térség kockázati megítélését. A lej 4,22 körüli euró árfolyamról 4,28-ra gyengült.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Már egyetlen, megfelelően kiválasztott MI-eszköz révén is jelentős hatékonyságnövekedést érhetnek el a kisebb cégek is.
Érkezik a magyar fesztiválkultúra történetét feldolgozó dokumentumfilm. Arról, hogy miért és hogyan rendeződik át manapság a hazai fesztiválpiac és hogy szeretnek-e egyáltalán a fiatalok fesztiválozni és sörözni, a rendezővel, Csizmadia Attilával beszélgettünk.
Kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen az ingyenes szén-dioxid-kvótákat terhelő különadó miatt. A teherrel sújtott külföldi cégek visszafogják termelésüket, dolgozókat küldenek el vagy távoznak.
15–9-re nyertek a mieink.
Már így is Magyarországé az elmúlt 10 év legdurvább drágulása az EU-ban.