szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egyáltalán nem került veszélybe a magyar gazdaság stabilitása a Nemzetközi valutaalap (IMF) delegációjának távozása miatt − mondta Matolcsy György egy bécsi sajtótájékoztatón.

A magyar kormány ellenőrzés alatt tartja a költségvetési egyenleget és elkötelezett a 3,8 százalékos hiánycél mellett − fejtette ki a nemzetközi sajtó képviselői előtt a nemzetgazdasági miniszter, aki osztrák kollégájával, Reinhold Mitterlehnerrel folytatott tárgyalásokat az osztrák fővárosban. Hangsúlyozta, hogy 2010-ben mindössze három európai uniós tagállamban lesz a hazai össztermék (GDP) három százalékánál kevesebb a hiány. A 3,8 százalékos eredmény ezért kivételesen jónak számít − jelentette ki a miniszter.

Jelenleg a régióban minden nemzeti fizetőeszköz nyomás alatt van − felelte arra a kérdésre, hogy tart-e a forintra nehezedő nyomástól. Csütörtökig, amikor a parlamentben végleges döntés születik az intézkedési tervhez kapcsolódó pénzügyi törvénycsomagról, "lehet némi bizonytalanság" − mondta −, de a végleges döntés segítségével ez meg fog szűnni.

Ami a nemzetközi befektetők bizalmát jelenti, Matolcsy nem lát jelentős kockázatot a küldöttség távozásában. "Az új kormány meghozta mindazokat a döntéseket, amelyek egy fenntartható, idén 3,8 százalékos deficitet eredményeznek majd". A kormány emellett meghozza azokat a döntéseket, amelyek strukturális reformokhoz vezetnek majd. "Az IMF strukturális reformokat szorgalmazott" − mutatott rá, s felidézte a kormány közszolgálati szférában tervezett intézkedéseit és az egykulcsos adóra tett javaslatot.

Hangsúlyozta, hogy a tárgyalások nem szakadtak meg, a küldöttség két hétre érkezett és két hét leteltével távozott. "Szombat, vasárnap vagy hétfőn utaztak volna el" abban az esetben is, ha egyetértés van a bankadóról. A küldöttség elismerte a kormány erőfeszítéseit, amelyek "tartják" a 3,8 százalékos költségvetési hiányt, de néhány kérdésben nem értenek egyet a kormánnyal.

Szeptember második felében, október első felében folytatódnak az egyeztetések az IMF-fel − mondta a miniszter az MTI kérdésére. A tárgyalások őszi szakaszában vitatja meg a kormány és a Valutaalap a bankadó 2011-re vonatkozó részét és a jövő évi deficitet.

Nézetkülönbség volt a tárgyalófelek között a bankadó, a nemzeti bank elnökének fizetése és a rossz devizahitelek kezelésére létrehozandó eszközkezelő kérdésében. A kétmillió forintos felső illetményhatár "nem a nemzeti bank ellen irányul", minden köztisztviselőre vonatkozik − jelentette ki a miniszter. A küldöttség méltatta azt, hogy "az állam magán kezdte a megtakarítást", ebben májusban még nem hitt a delegáció − fogalmazott Matolcsy György. Megegyezés volt abban is − az MNB-elnök fizetésének kivételével −, hogy a közszférán belül a béreknek  és végkielégítéseknek  felső határt kell szabni, s hogy az állami vállalatoknál bevezessék a bértömeg-gazdálkodást.

Ha létrejön az IMF-fel a megállapodás, akkor 2,8 százalékra is csökkenhet a jövő évi hiány − mondta Matolcsy György. Megállapodás hiányában "ennél kicsit magasabb" lehet a 2011-es deficit a nemzetgazdasági miniszter szerint. "De a jövő évi hiány végleges száma a jövő évi költségvetésben szerepel majd" − tette hozzá.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

WSJE: az IMF meglepően keményen játszik

Az októberi önkormányzati választások miatt némi időbe telhet, míg Magyarország új megállapodásra jut a nemzetközi hitelezőkkel − írta hétfőn, elemzők vélekedésére hivatkozva a The Wall Street Journal című amerikai üzleti napilap európai kiadása (WSJE).

MTI Gazdaság

Német lapok: Európának fontos, hogy az IMF kemény legyen

A Frankfurter Allgemeine Zeitung és a Die Welt részletes tudósításban számolt be hétfőn a Magyarország és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) közötti tárgyalások felfüggesztéséről. Mindkét konzervatív napilap a tudósításhoz külön kommentárt is fűzött.

MTI Itthon

Lázár: "az MSZP az IMF oldalára állt a kispénzűekkel szemben"

A Fidesz-frakció hétfői ülésén határozottan állást foglalt a bankadó mellett - közölte a képviselőcsoport tanácskozása után Lázár János, aki azt mondta: "lesz bankadó 2010-ben, lesz 2011-ben is". A frakcióvezető sajtótájékoztatóján közölte azt is, nem látnak lehetőséget arra, hogy "a Nemzetközi Valutaalap (IMF) kéréseinek eleget téve" megsarcolják azokat az embereket, "akiket az elmúlt nyolc év szocialista kormányzása gatyára vetkőztetett".