szerző:
Szegő Iván Miklós
Tetszett a cikk?

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) sajtóosztálya kedden e-mailben válaszolt a hvg.hu azon kérdéseire, amelyek az IMF- és EU-delegációk szombati távozása óta merültek fel. A tárca a fenntartható 3,8 százalékos költségvetési hiányt hangsúlyozta válaszaiban, és azt, hogy szeptemberben-októberben megszülethet a megállapodás az IMF-fel.

hvg.hu: A bankadó idei és jövő évi 200-200 milliárdos tervezett bevétele elég-e a 3,8 százalékos GDP-arányos hiány tartásához?

NGM: Az új kormány ellenőrzés alatt tartja a költségvetési egyenleget és elkötelezett a 3,8 százalékos hiánycél mellett. Ennek érdekében az IMF irányelveivel összhangban meghozta mindazokat a döntéseket, amelyek egy fenntartható, idén 3,8 százalékos deficitet eredményeznek, és amelyek strukturális reformokhoz vezetnek majd.

hvg.hu: Valóban a jövő évi 200 milliárdos bankadóval volt az IMF-nek a legtöbb problémája?

NGM: A bankadót illetően az IMF számára a kivetendő adó mértéke volt kifogásolható, ugyanakkor azt mindenképpen be kell vezetni, mivel segítségével stabilizálható a költségvetés. Az elmúlt négy-öt év megszorító politikája, amely jelentős növekedési és versenyképességi áldozattal járt, nem folytatható.

hvg.hu: A gazdasági növekedésre a tárca számításai szerint mekkora hatással van a bankadó a GDP növekedésére, és ebből fakadóan az esetleges visszafogás miatt más adónemek bevételeinek kiesésére?

NGM: Az idei évben Magyarországon már a gazdaság növekedésével számolunk. Ha nem alkalmaznánk a bankadót, akkor minden bizonnyal megszorításokra kellene sor kerüljön, ebben azonban nem gondolkodunk. Tény, hogy a gazdasági növekedés visszaesésével, az adóbevételek csökkenésével elsősorban megszorító gazdaságpolitikai döntések idején kellene számolni.

hvg.hu: Pontosan mikor folytatódhatnak a tárgyalások az IMF-fel, ha egyáltalán folytatódnak?

NGM: A tárgyalások nem megszakadtak, hanem egyik szakaszuk zárult le. A küldöttség (amely két hétre érkezett és két hét elteltével távozott), várhatóan az IMF döntésétől függően szeptember/októberben tér vissza Magyarországra, amikor a tárgyalások folytatódni fognak és megszületik a megállapodás.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Dpa: "Magyarországot nyugodtan lehetne bukni hagyni"

Az IMF és az EU egyszerre jutalmaz és büntet: aki derekasan takarékoskodik, az segítségre számíthat. Aki viszont letér a szigorú takarékoskodás útjáról, az magára marad − mint Magyarország − írta keddi cikkében Marion Trimborn, a német dpa hírügynökség elemzője.

MTI Gazdaság

Der Standard: Magyarország egy kis gall falura hasonlít

Magyar erőfitogtatás címmel közölt kommentárt kedden a Der Standard című osztrák liberális napilap a magyar kormány és a Nemzetközi Valutaalap (IMF), illetve az Európai Unió (EU) közötti hitelfelülvizsgálati tárgyalások megszakadásáról.

MTI Gazdaság

Német lapok: ha Orbán így folytatja, az drága lesz az országnak

Aki tudni akarja, hogy miként válhat a pénzpiacok spekulációinak célpontjává, annak tanulmányoznia kellene a magyar kormány magatartását − így vélekedett kedden a német üzleti körök lapja, a Financial Times Deutschland. Az újság szerint a közelmúltban megválasztott magyar miniszterelnök, Orbán Viktor csapata teljesen szükségtelenül lépett a viszály útjára a Nemzetközi Valutaalappal és ezáltal elbizonytalanította a befektetőket.

Szegő Iván Miklós Gazdaság

Nehézségek a magyar kötvények eladásánál

Miközben Spanyolország, Írország és Görögország mintegy 10 milliárd euró értékben voltak képesek államkötvényt kibocsátani, azaz államadósságukat értékesíteni, refinanszírozni, addig Magyarország a tervezett 45 milliárd forint helyett csak 35 milliárd forint értékben tudott három hónapos államkötvényeket értékesíteni kedden, a hozam pedig kamat pedig 5,47 százalékra nőtt az előző heti 5,28 százalékról - írja a Bloomberg hírügynökség, az adósságproblémákkal küszködő országokat elemezve. Közben Orbán Viktor is megszólalt az IMF-tárgyalások megszakadása kapcsán.