szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az első nagyvállalatok között készített jelentést a Rolls-Royce arról, hogy tevékenységével milyen mértékben járul hozzá a brit gazdaság teljesítményéhez. Várakozások szerint az eredmények újabb lendületet adhatnak a magas színvonalú termelés és a gépészeti-műszaki ipar tágabb értelemben vett hatásáról folytatott vitának.

A The Financial Times című üzleti napilap által idézett jelentés szerint a motorgyártó Rolls-Royce tavaly 0,56 százalékkal járult hozzá a hazai össztermékhez (GDP) Nagy-Britanniában. Az arány az Oxford Economics elemzése alapján óriási, tekintve a vállalat dolgozóinak a brit lakossághoz viszonyított alacsony arányát.

A vizsgálódások kimutatták: a Rolls-Royce 2009-ben 7,8 milliárd fonttal vette ki a részét az 1400 milliárd fontos brit GDP-ből. A kutatást a vállalat rendelte meg, hogy általa rávilágítson a brit technológia gazdaságban játszott szerepére.

Sir John Rose, a Rolls-Royce vezérigazgatója közismerten jó kapcsolatokat ápol David Cameron kormányfővel, és beszámolók szerint szeretné elérni, hogy a kormány fogadjon el olyan ipari stratégiát, amely kormányzati segítségnyújtást is magában foglal a technológia-alapú vállalatok támogatására. Bár azzal az idézett források szerint Rose is tisztában van, hogy a megszorítások idején igen szűk keret áll rendelkezésre új kezdeményezések elindításához.

Nagy-Britanniában évek óta visszatérő kérdésként merül fel a fejlett technológián alapuló ipar ügye, valamint az, hogy a szigetország miként tudná maximalizálni technológiai potenciálját. Az előző, munkáspárti kormány 151 millió fontos programot hirdetett a fejlett technológiájú gyártás előmozdítására.

Az Oxford Economics elemzése arra is rávilágított, hogy a Rolls-Royce gazdasághoz való hozzájárulásának csak ötöde mutatható ki közvetlen hatásként, a többi mintegy "mellékhatásként" lép fel a gazdasági tevékenységek során. Ez alátámasztja a lobbisták véleményét, miszerint a technológiai tervezésre költött minden egyes font sokkal többet hoz a gazdaság számára.

Bírálatok szerint ugyanakkor az elemzők túlbecsülik a technológiai szféra többszörös hatását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Dollármilliárdos csalással vádolnak egy amerikai magyart

Tizenhat rendbeli csalással vádolják a Taylor, Bean & Whitaker (TBW) amerikai jelzálog-hitelező cég korábbi főnökét, a sokadik generációs amerikai magyart, Lee Farkast. A BBC szerint tavaly óta csődben van a hitelezőcég, amelynél a csalások értéke elérte az 1,9 milliárd dollárt.

Autó

Lejtőn a BMW

Tavaly csökkent a BMW nyeresége, mert a válság miatt visszaesett a kereslet, s rontotta az eredményt a magasabb adó is.