szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Kármán András, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára a Raiffeisen Bank befektetői konferenciáján tartott előadásában az új gazdaságpolitika néhány konkrétumával is szolgált. Egyebek mellett beszélt a növekedési célokról, adókról, takarékossági lépésekről, a gazdaságfinanszírozásról, a foglalkoztatásról és a nyugdíjpénztárakról is.

Kármán András előadásából kiderült, hogy a kormány 2011-re 3 százalékos, 2012-re pedig 3,5 százalékos gazdasági növekedést tűzött ki. De ennek teljesítése nem elegendő az adósságok leépítéséhez, ami a gazdaságpolitika egyik fő célja, hanem megtakarítások is szükségesek. Ugyanakkor a külső adósságuk, és az államadósság mérséklésének feltétele a dinamikus növekedés. Ehhez a fő exportpiacaink, elsősorban is az Európai Unió gazdaságának gyors bővülése jelentené a legnagyobb segítséget, ám a prognózisok szerint a fejlett európai államokban idén az IMF 1,7 százalékos, jövőre 1,6 százalékos összesített növekedéssel számol. Németország üdítő kivétel az idei 3,4 százalékra várható, s tovább erősödő fellendülésével. De nekünk ez kevés, így az államtitkár szerint szükség van az ország versenyképességének javítására, a megfelelően gyors gazdasági növekedéshez.

Kármán András szerint az adósság leépítése egyrészt a gazdasági növekedéssel, másrészt a finanszírozási igény csökkentésével érhető el, méghozzá úgy, hogy a két folyamat egyszerre zajlik, hiszen a magas hiány eleve meggátolja a gyors növekedést, viszont már rövid távon sem lehet hiányt csökkenteni, ha nincs növekedés. Ebből az ördögi körből a versenyképesség fejlesztésével lehet kitörni, s mint az államtitkár mondja az európai lassúbb fellendülés időszakában magunknak kell megtalálnunk a növekedési forrásokat.

Jövő év végétől erősen megemelkednek Magyarország törlesztési kötelezettségei, ezért nagyon fontos, hogy a következő években gördülékeny legyen a gazdaság piaci forrásokból való finanszírozása. Kármán András elmondta: már rövid távon elérhető az, hogy az államháztartást a piacokról finanszírozza az ország. Ebben az államtitkár 3 szakaszt különböztetett meg, az első szakasz 2009 nyarától tart, ettől kezdve már nem hívott le Magyarország újabb részletet az IMF-EU hitelkeretből, az ebből elhelyezett devizabetéteket 2011-től már nem fordítja törlesztésre, a harmadik szakaszban, 2011-től teljesen visszaáll a piaci finanszírozás.

A tárca úgy számol, hogy az államadósság GDP-hez mért aránya már jövőre csökkenhet. Ehhez szükség van az átmeneti bevételnövelő és tartós kiadáscsökkentő intézkedésekre valamint a növekedésből származó többletbevételekre. Az olyasfajta bevételnövelő lépések, mint a válságadó és magánnyugdíjpénztári befizetések befagyasztása, már nagyobb nyilvánosságot kaptak. A tartós kiadáscsökkentést viszont többek között a PPP-beruházások már szintén bejelentett leállítása mellett a külső megbízások és kiszervezések felülvizsgálata garantálja. Az államtitkár emellett beszélt a közigazgatásban bér- és dologi kiadások átstrukturálásáról, a nominálbérek, illetve az állami vállalatoknál pedig a kiadások befagyasztásáról is. Ha a feladatokat sikeresen újragondolják, úgy az államtitkár szerint a válságadók utáni időszakban is fenntartható a költségvetési egyensúly.

A versenyképesség javítására is több (részben már eddig is ismert) intézkedést terveznek az adórendszer egyszerűsítésétől, a foglakoztatási szabályok átalakításán (például a nők részmunkaidős alkalmazásának támogatásán) és a szakképzés fejlesztésén át a kkv-szektor megerősítéséig.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Fellegi: újra kell értelmezni az állami szerepvállalást

Az állami szerepvállalás újraértelmezésére, erősítésére van szükség, ez a gyakorlat már több európai országban jelen van - mondta Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter szombaton a 48. Közgazdász-vándorgyűlésen, Szegeden.

MTI Gazdaság

Londonban normalizálódni látják a magyar gazdaságpolitikát

Az EU nyomására már a "normalizálódás jelei" látszanak a magyar kormány gazdaságpolitikájában − vélekednek legfrissebb helyzetértékeléseikben londoni felzárkózó piaci elemzők. A Cityben továbbra is szinte konszenzusos vélemény, hogy az októberi helyhatósági választások után Magyarország ismét tárgyalásokat kezd a Nemzetközi Valutaalappal (IMF).

hvg.hu Gazdaság

Még nincs bizalom: csak rövid időt nyert Orbán a 29 ponttal

Hogy a Fidesz gazdaságpolitikájáról egyáltalán konkrétumot sikerült megtudni, azt az üzleti világ máris pozitívan értékelte. De a hatásvadász, és rosszul elsült kommunikációs offenzíva miatt a párttal szembeni bizalom még korántsem állt helyre. Orbán Viktor beszéde a tüzet eloltotta, de a bajok orvoslásához több részletet akarnak tudni a pénzpiaci befektetők.

MTI Gazdaság

Matolcsy: arcátlanul optimista a kormány gazdaságpolitikája

"Arcátlanul" optimista és ambiciózus az új kormány gazdaságpolitikája, fiskális élénkítésre azonban most nincs lehetőség, a kormány szigorú költségvetési politikát ígér – mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter pénteken a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) rendezvényén Budapesten.

Meixner Zoltán (hvg.hu) Gazdaság

Határidős ügylet: Orbán már nem vacakolhat

A nemzetközi pénzpiacok türelemmel kivárták az önkormányzati választások eredményét, de most már rövidesen látni szeretnék a Fidesz konkrét egyensúly- és növekedésteremtő gazdaságpolitikáját. A magyar kormányba fektetett bizalom ugyanis minden újabb bizonytalanságban töltött nappal kevesebbet és kevesebbet ér.