szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A távközlési válságadó után mielőbbi párbeszédet sürget az iparág fejlődését érintő szakpolitikai tervekről az Informatikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ). Nem akarják ingyen adni a pénzüket.

Az IVSZ álláspontja szerint Magyarország alapvető érdeke a gazdasági növekedés mihamarabbi beindítása, a nemzetközi befektetői bizalom fenntartása, az ország versenyképességének növelése. A szervezet megérti, hogy e célok eléréséhez tartani kell a költségvetési hiánycélt, és ennek érdekében szükségessé vált a közterhek ideiglenes emelése – olvasható a szervezet közleményében. Csakhogy a válságadó olyan kellemetlenül érinti a magyar gazdaság egyik legfontosabb húzóágazatát, hogy a pénzért a szervezet tagságába tartozó távközlési cégek viszonzást is akarnak.

Mint kifejtették a magyarországi telekommunikációs szektor a gazdaságélénkítésben eddig kiemelt szerepet vállalt. Az iparág cégei az elmúlt három évben több mint 500 milliárd forintot fordítottak beruházásaikra, a legmodernebb vezetékes és vezeték nélküli technológiák meghonosítására. Számításaik szerint a dinamikus fejlődés fenntartásához a következő években is további több százmilliárd forint beruházásra lesz szükség. A szektorra kivetett évi 61 milliárd forintos különadó azonban a szakmai szervezet szerint „megtorpanthatja az iparág fejlesztési lendületét”.
 
Az IVSZ szerint az átmeneti, 2012-ig szóló forráskivonás kockázatait olyan szakpolitikával kell mérsékelni, amely figyelembe veszi az iparág és így az ország fejlődésének közép- és hosszú távú érdekeit. Márpedig alapvető érdekünk az ország „versenyképességének növelése, a nemzetközi befektetői bizalom megőrzése, valamint az az igény, hogy megfeleljen az EU Digitális Menetrendjében felvázolt ambiciózus céloknak”.

Az IVSZ emlékeztet, hogy a most kirótt teher mellett a hazai távközlési szektort már ma is számos adminisztratív és pénzügyi teher sújtja. Ezek ésszerű mérséklése mellett a szervezet álláspontja szerint olyan további intézkedésekre van szükség, amelyek ösztönzik a telekommunikációs beruházásokat, munkahelyeket teremtenek és hozzájárulnak a nemzetgazdaság fellendítéséhez.
 
A szervezet a szakmai együttműködés keretében készen áll arra, hogy a szaktárcával közösen az iparág számára világos célokat fogalmazzon meg, és egy minden érintett fél által elfogadott menetrendet dolgozzon ki. Ezért a hazai szabályozási környezetet kiszámíthatóvá, a hatósági szerepköröket pedig egyértelművé kell tenni. Szükség van az iparágat sújtó piacfelügyeleti és számhasználati díjak mérséklése, a bürokratikus terhek további csökkentése. Továbbá orvosolni kell a válságadó esetleges piactorzító hatását úgy is, hogy a közbeszerzésekből ne legyen kizáró ok, ha egy vállalkozás eredménye a különadó miatt fordul negatívba – közölte az IVSZ.

Mácz Ákos, az IVSZ szakértője, az állásfoglalás egyik kidolgozója a hvg.hu-nak elmondta, hogy a kormányzattal való együttműködésre többek között azért is szükség van, mert jövő május végig alkalmazni kell Magyarországon is az EU hírközlés-szabályozási keretrendszerét, ami jogalkotási feladatokkal is jár.

Az IVSZ-be tömörült távközlési cégek azt is szeretnék elérni, hogy a kormány vegye figyelembe az ágazat sajátosságait, például, hogy egy ennyire beruházás-intenzív szektorból, ha pénzt vonnak ki, akkor a működés körülményeit kell könnyebbé tenni, nem csak az ágazat, hanem az egész magyar gazdaság érdekei miatt. Szeretnék például elérni, hogy az uniós átlagot messze meghaladó frekvenciahasználati díjakat mérsékeljék, mert ezek a jelenlegi szinten tulajdonképpen egy másik különadót jelentenek. Továbbá – mondta Mácz Ákos – a kihasználatlan frekvenciákat is minél előbb hasznosítani kellene, hiszen a mobil szélessávú szolgáltatások további elterjesztéséhez és fejlesztéséhez ez elengedhetetlen volna.

A szakmai szervezet és a kormányzat között már korábban is voltak tárgyalások az Új Széchenyi Terv és a Digitális Magyarország projekt ügyében. A mostani felhívásukra ugyan válasz még nem érkezett hivatalos helyről, ám az IVSZ és a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium vezetői jövő héten tárgyalni fognak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Újabb eljárás a Magyar Telekom ellen

Újabb kisrészvényese adott be keresetet a Magyar Telekom ellen, és kérte több, a társaság 2010. április 7-i közgyűlésén hozott határozat hatályon kívül helyezését – közölte a távközlési cég hétfőn a Budapesti Értéktőzsde honlapján. A kereset hivatalos kézbesítésére még nem került sor – áll a közleményben.

hvg.hu Világ

BruxInfo: az EU tájékoztatást kér Orbán távközlési adójáról

Tájékoztatást kér az Európai Bizottság a magyar kormánytól az Orbán Viktor által bejelentett távközlési adóról annak megállapítására, hogy összhangban van-e a teher az uniós távközlési szabályokkal – közölte Neelie Kroes illetékes biztos szóvivője a BruxInfóval.