szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem romlik a magyar erdők egészségi állapota, szemben az európai trenddel, ami gyenge romlást mutat - közölte a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Központi Erdészeti Igazgatósága.

Az idei megfigyelésben 77 mintaterületen 1 848 darab mintafa egészségi állapotát értékelte az igazgatóság. A vizsgálat kiterjedt a mintafákon észlelt kártünetekre, a kiváltó károkozóra és a kár mértékére. Ennek alapján megállapították, hogy a közvetlen emberi hatásra kialakult károsítások aránya mindössze 12 százalék. A rovarok és más élőlények (biotikus károsítók) 65 százalékban felelősek az erdők egészségromlásáért, míg a szél, a hó és a jég (abiotikus tényezők) 13 százalékban. Az egészségkárosítás 10 százaléka az előbbiektől eltérő, vagy ismeretlen okokra vezethető vissza.

A lombkorona vizsgálata alapján a legjobb egészségi állapotban a bükk, az egyéb tölgy, a gyertyán és cser fafajok, illetve erdők vannak. Az összes levélvesztés alapján a fák 49,3 százaléka tünetmentes (nincs észlelhető levélvesztés), 28,9 százaléka veszélyeztetett (csekély levélvesztés), 14,7 százaléka közepesen károsodott (közepes levélvesztés), 4,4 százaléka erősen károsodott (erős levélvesztés), 2,7 százaléka pedig elpusztult.

A  tünetmentes és veszélyeztetett fák aránya, 78,2 illetve 21,8 százalék megfelel az európai átlagnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!