szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Joseph Stiglitz szerint a kormányok nem tettek eleget a válsághelyzet kezelése érdekében. A Nobel-díjas amerikai közgazdász az Economistnak adott interjúban a világgazdaság elhúzódó pangására figyelmeztetett.

Nagyon távoli lehetőségnek tűnik a gazdasági helyzet stabilizálódása, sőt, egyre valószínűbb, hogy egy sokak számára  elviselhetetlen állapot, rossz közérzettel járó új norma megszilárdulásának lehetünk tanúi. A gazdaság növekedése nem lesz elég ahhoz, hogy a munkaerőpiacra újonnan belépők számára helyet biztosítson, a csillagászati magasságokban lévő állástalanság számottevő csökkenésével így nem lehet számolni - figyelmeztetett a szakértő, aki a kormányzatoktól megszorítások helyett újabb ösztönzést és szigorú banki szabályozást vár.

Az Egyesült Államok és az EU a következő öt-tíz évben a Japánban a kilencvenes években tapasztalt alacsony termelékenységgel és alacsony foglalkoztatással jellemezhető "elvesztegetett évtized" elé nézhet, amennyiben a kormányok nem lépnek sürgősen. Stiglitz szerint az uniós tagországokban meghirdetett megszorítások csak rontják a növekedési kilátásokat. A közgazdász által fiskális őrültségnek nevezett jelenség ugyan európai sajátosság, ám a pangást az Egyesült Államok sem kerülheti el. Az USA-ban kialakult politikai patthelyzetben ugyanis az újabb ösztönzésre nem lesz meg a kellő akarat - vélekedett a szakértő.

Stiglitz szerint a Bush-kormány által elindított fiskális ösztönzés hatásait túlértékelték ugyan, enélkül azonban a jelenleginél sokkal rosszabb helyzetben lenne a tengerentúli gazdaság. A közgazdász szerint a kormány legnagyobb hibáját akkor követte el, amikor alábecsülte a válság negatív hatásait. Az Obama-adminisztráció által megörökölt bajok sokkal súlyosabbak voltak annál, mint ahogy feltételezték.

A Fed novemberben útjára indított második eszközvásárlási programjának (QE2) költségei jócskán felülmúlják majd a gazdaságra gyakorolt kedvező hatást, a hagyományos monetáris politikai eszközök a jelenlegi helyzetben nem működnek - figyelmeztet Stiglitz. A bankok, bár óriási tartalékokon ülnek, mégsem hiteleznek eleget, így érthetetlen az az elképzelés, amely arra épít, hogy az újabb tőkeinjekció élénkíti a források kihelyezését. A QE2 oda pumpál pénzt, ahol már így is elég van belőle, ahelyett, hogy a kkv-knak juttatná.

Az Egyesült Államoknak egy második, az elsőnél jobban megtervezett és nagyobb mértékű fiskális ösztönzésre lenne szüksége a közgazdász szerint. Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a jelzálogpiaci helyzet okozta azt a válságot, amelybe az USA beragadt, ám a probléma érdemi kezelésére egyelőre nem került sor. Az amerikai adósok negyedének többet kell törlesztenie, mint amennyit ingatlana ér, s ez az aránytalanság csak nőni fog a közeljövőben. Stiglitz szerint az ingatlanok reálértékének helyreállásához akár egy évszázad sem lesz elegendő, ha a kormányzat nem lép fel, s kezdi meg a rossz hitelek leírását.

Joseph Stiglitz szerint az amerikai bankok működése alapjaiban ingatja meg a gazdaságot - hitelezési, árverezési gyakorlatukkal nagyon hosszú ideje fittyet hánynak a szabályokra. A bankok a válság előtt vadásztak a hitelfelvevőkre, most pedig a bedőlő hitelesekre fenik a fogukat, miközben üzleti gyakorlatuk egyre távolodik az elvárható normától. A pénzügyi rendszerbe vetett bizalom egészen addig nem áll majd helyre, amíg ez ügyben nem történnek érdemi lépések - véli a szakértő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!