szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megfigyelők már hetek óta figyelmeztetnek, hogy az amerikai önkormányzatok pénzügyi helyzete egyre kevésbé tarható, a probléma időzített bombához hasonló, robbanása pedig a világgazdasági válságba torkolló jelzálogpiaci krízishez fogható megrázkódtatást okozhat.

Újabb megrázkódtatás érte az amerikai önkormányzati kötvények piacát; az Obama-kormányzat és a republikánus ellenzék megállapodása alapján december végén kifut az egyebek között a súlyosan eladósodott Kaliforniát támogató kötvényprogram, aminek következtében veszélybe kerülhet a szövetségi államok és önkormányzatok fizetőképessége - írta pénteken a német Handelsblatt.

Pénteki hírek szerint a washingtoni törvényhozásban elkészült a kormányzat és a republikánus ellenzék közti adóügyi kompromisszumot részletező törvényjavaslat-csomag, és a Capitol Hillen köröztetett szövegben nincs szó a rendkívül népszerű Build America Bonds (BAB) önkormányzati kötvényprogram meghosszabbításáról. A program így az év végén kifut.

Az Obama-kormányzat kezdeményezésére 2009 elején indult BAB programban eddig összesen 177 milliárd dollár értékben bocsátottak ki kötvényeket. A program azért népszerű, mert a szövetségi kormány átvállalja a kibocsátó önkormányzattól vagy szövetségi államtól a kamatfizetési kötelezettség 35 százalékát. A legnagyobb haszonélvező a súlyosan eladósodott, az államháztartást idén 19 milliárd dolláros hiánnyal záró Kalifornia, amely a BAB keretében kibocsátott kötvények 22 százalékát értékesítette. "Ennek a programnak a segítségével sikerült átvészelni a recessziót. Nem megszüntetni kell, hanem folytatni és kibővíteni" - reagált a hírre Tom Dresslar, Kalifornia állam pénzügyminisztériumának szóvivője.

Az amerikai önkormányzati kötvények piaca általában nyugodt, eseménytelen, az utóbbi hetekben azonban fokozódó eladói nyomás figyelhető meg. A DowJones hírügynökség beszámolója szerint a számos ok egyike a BAB kifutása. A felbolydult piacon egyre nehezebb papírokat értékesíteni, látványosan emelkednek a hozamok. Többen arra jutottak, hogy a helyzet rendeződéséig távol maradnak a piactól, a San Francisco-i közműveknél például elhalasztották a keddre tervezett, összesen 524 millió dollár értékű kötvény kibocsátását. A forrásból a 2,5 millió ember vízellátását szolgáló csatornarendszert fejlesztették volna.

Nem csak önkormányzati szereplőket sújt a piaci feszültség. Az új New York-i World Trade Center egyik irodaházát építő társaság például csütörtökön úgy döntött, elhalasztja a tervezett 1,3 milliárd dolláros kötvénykibocsátást. "Jobbnak tűnik kivárni a helyzet stabilizálódását, hogy a kötvényünk árát ne a piacot felkavaró külső tényezők, hanem maga a projekt és társaságunk magas szintű hitelminősítése határozza meg" - közölte Larry Silverstein ingatlanfejlesztő.

Kalifornia a BAB ellenére a fizetésképtelenség határára sodródott. Arnold Schwarzenegger kormányzó hétfőn pénzügyi szükséghelyzetet hirdetett, és egy majdnem 10 milliárd dolláros válságkezelő, megszorító programot javasolt a törvényhozásnak. A német Handelsblatt online kiadásában megjelent beszámoló szerint egyes elemzők arra számítanak, hogy a kaliforniai államháztartás már menthetetlen, és a BAB kifutása lehet a kegyelemdöfés. "Ha a programot nem hosszabbítják meg, akkor megrendül az önkormányzati kötvénypiac, és a rengés epicentruma Kalifornia és New York állam lesz" - mondják hozzáértők, például Meredith Whitney, a pénzügyi válságot megjósló sztárelemző, aki szerint az amerikai szövetségi államok finanszírozási problémái újabb válságot idézhetnek elő.

Hasonlóan vélekedik a The New York Times-ban a napokban idézett Joshua D. Rauh és Robert Novy-Marx, két közgazdász egyetemi kutató is, akik szerint 3500 milliárd dollárra tehető az amerikai szövetségi államok és helyi önkormányzatok adósságállománya.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!