szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az eurózóna stabilitásának megőrzése kulcskérdés, ezért az unió valamennyi tagállama hajlandó mindent megtenni – mondta Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke kedden Budapesten.

A Magyar Tudományos Akadémia Politikatudományi Intézete által szervezett, Az Európai Unió előtt álló kihívások 2011-ben című konferencián Herman Van Rompuy hangsúlyozta: minden tagállamnak be kell tartania a legszigorúbb pénzügyi kritériumokat, és az eladósodottságra olyan megoldást kell találniuk, amely egyúttal felszámolja a különbségeket az országok között.

Míg 2008-2009-ben a periféria országainak problémái voltak meghatározóak, 2010-ben az euróövezet válsága okozott gondot az EU-nak - közölte, hozzátéve, a megoldásért fontos döntéseket hoztak az elmúlt időben. Herman Van Rompuy a koordináció, a konvergencia és a szoros együttműködés nagy jelentőségét hangsúlyozta, mint kifejtette, a stabilitás eléréséért "ugyanabba az irányba" kell haladniuk a tagállamoknak.

Bár az elméleti válaszokat a gazdasági problémákra már eddig is ismerték, jelenleg azokat a gyakorlatban is alkalmazniuk kell – hangoztatta. Világossá vált, hogy egyetlen tagállam gondja az egész euróövezetre hat. A tagállamoknak nemcsak jogaik, hanem felelősségük és kötelezettségeik is vannak – mutatott rá.

Európának úttörőnek kell lennie a kutatásban és az innovációban, olyan körülményeket kell teremtenie, amelyek arra késztetik a fiatal tudósokat, hogy a kontinensen maradjanak, ugyanakkor le kell bontani a tudósok mobilitásának akadályait is az unióban – mondta. Példaként említve Teller Edét, Szilárd Leót és Neumann Jánost úgy vélekedett, jó lenne, ha a jövőben a fiatal, briliáns elmék Európában, Magyarországon maradnának.

A kutatás támogatása emellett azért is fontos, mert hozzájárulhat a tagállamokban a jólét eléréséhez és a munkahelyteremtéshez – mondta. Felhívta a figyelmet arra, hogy a kutatásokat jórészt a tagállamok finanszírozzák, ezért a támogatások növelésére is a 27 tagországot kell biztatni.

Az energia kiemelten jelentős kérdés az unióban, a cél a megfizethető és mindig rendelkezésre álló energia biztosítása, az ellátás biztonsága és a megfelelő hálózat kiépítése – emelte ki. Nagy hangsúlyt kell helyezni a hatékony energiafelhasználásra és a megújuló energiaforrásokra – tette hozzá –, megjegyezve, még nagyon sok a kihasználatlan lehetőség az unióban.

Herman Van Rompuy üdvözölte, hogy a Nyugat-Balkán térsége kiemelten fontos a magyar elnökségnek, mint mondta, Magyarország a vasfüggöny leomlása óta nagyon sokat tett Kelet és Nyugat együttműködéséért. Fontos fordulatot hozott 2004, az újonnan csatlakozott országokban megerősödött a jogállamiság és a szabadság - mondta. Ebből is látható – fejtette ki –, hogy az EU milyen jelentős üzenetet közvetít a csatlakozni vágyó országoknak, a nyugat-balkáni államok európai jövőképe reményt adhat nekik, és az együttműködésre ösztönözheti őket.

Európát az ötletek, a tudás, a kíváncsiság, a bölcsesség és a tudományok tették sikeressé, a világ legszabadabb, legvirágzóbb kontinensévé. Mindez jelenleg is nagyon fontos az uniónak, amely a megbékélés és a régi ellentétek felszámolásának szellemében biztonságot és jólétet teremt a tagállamainak – emelte ki az Európai Tanács elnöke.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Van Rompuy: az euróövezet a túlélésért küzd

Az euróövezet a túlélésért küzd, és ha az euróövezetet nem sikerül életben tartani, azt az Európai Unió sem éli túl - mondta kedden Brüsszelben Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke.