szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kedvezőtlen adottságú személyek - például megváltozott munkaképességűek, rokkantak - munkaerő-piacra visszavezetésével az a probléma, hogy jelenleg nagyon gyér a munkaerő-kereslet, és ebben rövid távon nem is látszik élénkülés - mondta Adler Judit, a GKI Gazdaságkutató Zrt. kutatásvezetője kedden az MTI-nek a Széll Kálmán Tervnek a munka világához kapcsolódó intézkedéseiről.

Adler Judit hangsúlyozta: az ismertetett tervből egyelőre csak az irányok látszanak, a konkrétumok, részletek még nem. Az egyik fő irány részben a nyugdíjba vonulás lassítása, részben pedig a korhatár alatti rokkantnyugdíjasok számának csökkentése, visszavezetése a munka világába.
   
A kutató jelezte: a munkaerőpiacra kikerülők ugyanakkor nem biztos, hogy el tudnak helyezkedni, mert nagyon gyenge a kereslet. Hozzátette: ha közmunka keretében a vállalkozásoknál alkalmaznak munkanélkülit, ez kiszoríthatja a nem támogatott foglalkoztatottakat, épp az alacsony kereslet miatt.
   
A szakértő szerint a tankötelezettségi kor leszállítása 18-ról 15 éves korra azt hozhatja magával, hogy a munkaerő-piacra teljesen képzetlen, szakmai gyakorlattal nem rendelkező fiatalok kerülnek be, akik várhatóan nem tudnak majd elhelyezkedni a legális munkaerő-piacon. Megjegyezte: Magyarországon így is rendkívül alacsony a szakképzettséggel nem rendelkezők foglalkoztatási rátája.
   
Egy olyan foglalkoztatási helyzetben, amikor még az egészséges és képzett emberek is elég nehezen találnak munkahelyet, nem szerencsés bővíteni a kínálatot egy többszörösen hátrányos helyzetű csoporttal, mivel rövid távon ezt a többletkínálatot nem fogja tudni felszívni a munkaerőpiac - vélekedett Adler Judit. Ezzel ugyan leszoríthatók a szociális kiadások, ugyanakkor a munka világába visszakerült emberek életszínvonala várhatóan csökkenni fog.
   
A kutatásvezető elmondta: az a terv, hogy a kormányzati ciklus végéig 300 000 új munkahely jön létre Magyarországon, bizonytalan, "nagyon kicsi rá az esély". Hozzátette: a közmunkaprogramokból jellemzően csak kis arányban tudnak átlépni a foglalkoztatottak az elsődleges munkaerő-piacra, így a közmunkások nagy része inkább "ingázni fog" a munkanélküliség és a közmunka között.
   
Adler Judit szerint a rokkantnyugdíjazási rendszer felülvizsgálatával és az új közmunkaprogramokkal csak nagyon kevés embert lehet foglalkoztatottként visszahozni a munka világába a mostani piaci viszonyok között. Az eddigi tapasztalatok azt mutatták, hogy a vállalkozói szférában - a felmerülő többletköltségek miatt - nem szívesen alkalmaztak megváltozott munkaképességűeket. A szakértő szerint könnyen lehet, hogy az ellátatlan munkanélküliek számát növelik majd a munkaerő-piacra visszakerülők.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Matolcsy kibontotta a kormány reformcsomagját – percről percre

Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter ma délelőtt bejelentette, mit tartalmaz a Széll Kálmán Program. Az intézkedéssorozat a hivatalos álláspont szerint az államadósság csökkentését, a gazdasági egyensúly megalapozását, a gazdasági struktúra javítását és a tartós növekedést szolgálja. Nem csökken az átmeneti bankadó mértéke a harmadik évben, és 2013-tól mégsem csökkentik az 500 millió forint feletti adóalapra vonatkozó 19 százalékos társasági adókulcsot. A szerkezeti átalakítások Matolcsy szerint többek között érintik a rokkantnyugdíjakat és korengedményes nyugdíjakat, illetve a közösségi közlekedést is. A programmal jövőre 550 milliárddal, 2013-14-ben pedig 900 milliárddal javulhat az államháztartás egyenlege, a tervek szerint az államadósságot a GDP 82 százalékáról 65-70 százalékra csökkentik 2014-re.

MTI Itthon

Matolcsy-csomag: a szakszervezetek sürgősen tárgyalni akarnak

A szakszervezetek azt várják a kormánytól a Széll Kálmán Terv bejelentése után, hogy a legrövidebb időn belül kezdjen tárgyalásokat velük a tervezett változtatások értelmezéséről és részletszabályairól - mondták egybehangzóan a kedden bejelentett intézkedésekről az MTI által megkérdezett szakszervezeti vezetők.

Szegő Iván Miklós Tech

Kicsoda Széll Kálmán, aki Matolcsy és Orbán helyett elviszi a balhét?

A magyar történelemben ritkán akad olyan politikus, akiről azért nehéz életrajzot írni, mert nem hajtott végre semmilyen szélsőséges tettet, nem csinált óriási hibát, nem vitte csődbe az országot, nem sodorta kilátástalan háborúba, nem akarta kiirtani, kitelepíteni vagy kifosztani a lakosság általa kiválasztott és megbélyegzett részét. Ehelyett csendesen és szívósan építkezett, megpróbálta rendbe tenni az ország dolgait. E politikusokról azért is nehéz írni, mert általában korukban félreszorítva, vagy csak időnként, átmeneti szerepet vállalva tűntek fel a hordószónokok, populisták, lázítók és ígérgetők hadában.

MTI Gazdaság

Matolcsy-csomag: befagyasztják a rezsiköltségeket

A Széll Kálmán Terv szerint a devizahitelek törlesztése sok családban már a megélhetést fenyegeti, így fontos, hogy legalább a rezsiköltségek ne emelkedjenek az égig. Ezért a kormány "hatósági árképzéssel és az extraprofit visszaszorításával" befagyasztja a legfontosabb rezsiköltségeket.