szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Portugália újabb költségvetési kiadáscsökkentéseket jelentett be az euróövezeti államok vezetőinek pénteki találkozója előtt.

Fernando Teixeira Dos Santos pénteken újságíróknak elmondta: elővigyázatossági intézkedésként tovább erősítik a konszolidációs intézkedéseket. Az újabb megszorítások mértéke eléri a portugál GDP 0,8 százalékát és kiterjed a szociális kiadásokra és az infrastruktúra fejlesztésekre is. A tervek között szerepel új munkajogi törvények elfogadása, így például a végkielégítések összegének csökkentése is.

Elemzők szerint Portugália mindenáron igyekszik meggyőzni a piacot, hogy közpénzügyei fenntartható pályán mozognak. Az európai adósságválság rendezésének nehézségei és lassú üteme miatt jelentős nyomás nehezedik a kisebbik ibériai államra, hogy Görög- és Írországhoz hasonlóan a Nemzetközi Valutaalaphoz, vagy az Európai Unióhoz forduljon egy mentőcsomagért. A miniszterelnök, José Sócrates azonban eleddig rendre ellenállt ennek, s egy segélycsomag elfogadását nemzeti megaláztatásnak titulálta.

A megoldást a közös európai mentőalap létrehozása jelenthetné, amelyről az euróövezeti tagállamok vezetői pénteken késő délután tárgyalnak Brüsszelben. A találkozóval kapcsolatosan csökkentek ugyanakkor a piaci várakozások, miután német kormányzati források arról számoltak be, hogy a legtöbb, amit el lehet várni a pénteki üléstől az egy megállapodás a korábban Franciaországgal közösen benyújtott versenyképességi paktumról. A forrás szerint a jelentősebb kérdésekben csak a március 24-25-i ülésen születhet döntés.

A Financial Times Deutschland pénteken arról számolt be, hogy az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank "pénzügyi rést" fedezett fel a portugál költségvetési tervekben. A portugál pénzügyminiszter azonban pénteken kijelentette: ilyenről nincsen szó és a lépésekre azért van szükség, hogy "ne férhessen kétség ahhoz, hogy teljesítik idén a 4,6 százalékos hiánycélt".

Olli Rehn, az Európai Bizottság pénzügyi biztosa üdvözölte a "világos és fontos" portugál bejelentést, amely szerinte segíti a lisszaboni kormányzatot, hogy véget vethessen a bizonytalanságoknak.

Az euróövezeti csúcson azonban egyes elemzők szerint megnőhet a nyomás a portugál kormányzatra, hogy pénzügyeinek stabilizálása érdekében segélyért forduljon az Európai Unióhoz. Ausztria pénzügyminisztere, Josef Pröll a Financial Timesnak adott interjúban arra bíztatta Portugáliát, hogy tanuljon Görög- és Írország példájából."Nem szabad késlekedni. Hamar döntést kell hozni: igen vagy nem" - mondta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!