szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A horvát pénzügyi felügyelet (Hanfa) hétfőn öt napra felfüggesztette az INA olajvállalat részvényeinek kereskedését a zágrábi tőzsdén, miközben igyekszik azonosítani azokat a külföldi befektetőket, akik az elmúlt hetekben INA-részvényeket vásároltak fel. Az INA egyelőre nem kommentálta az intézkedést.

A Hanfa közleménye szerint a kereskedést április 1-jéig, a pénteki, heti utolsó kereskedési nap végéig függesztik fel. A részvények ára a felfüggesztéskor 4 ezer kuna volt. Az ügynökség azt is közölte, hogy a külföldi felügyeletekhez is eljuttatta kérését: szolgáltassanak olyan információkat, amelyek segítenek az INA részvényeket övező jelenlegi kereskedési aktivitással kapcsolatos tényezők feltárásához.

Az INA egyike Horvátország legnagyobb cégeinek, amelyben a Mol magyar olajtársaságnak jelenleg 47,25 százalékos részesedése van, a horvát állam pedig 44,84 százalékot tulajdonol. Két hónapja a Molnak nem sikerült az INA többségi részvényesévé válnia, miután január közepén lejárt az INA kisrészvényesei felé tett, részvényenkénti 2800  horvát kuna értékű ajánlata. Ahhoz, hogy a Mol többségi  tulajdonossá váljon, legalább 284 500 részvényt, vagyis közel 2,85 százaléknyi hányadot kellett volna megszereznie a vételi ajánlat ideje alatt, de alig egytized százaléknyi INA-részvényt kínáltak fel az egyhónapos nyilvános ajánlattételi időszak alatt.

Horvát gazdasági lapok információi szerint ugyanakkor egy titokzatos, ciprusi bejegyzésű, de bermudai címmel rendelkező vásárló 1,5 százaléknyi részvénymennyiséget vásárolt fel a nyilvános ajánlattétel idején. A 150 ezer darab részvény mintegy 50 millió dollárba kerülhetett, és a rejtélyes vevő tornázta fel a papírok árát 3 500 kunára. Azt egyelőre találgatják, hogy valóban az intenzíven vásárló nyugdíjalapok elől, a Mol számára vásárolt-e az ismeretlen hátterű befektető.

A Mol ugyanakkor már december 15-i sajtótájékoztatóján szóvá tette, hogy álláspontja szerint az INA részvényeinek drágulása mögött ellenséges, spekulációs és manipulatív okok lehetnek, majd hivatalosan is indítványozta, hogy a horvát tőkepiaci felügyelet vizsgálja ki a tőzsdén történteket. December végén ugyanezért a horvát versenyhivatalhoz is beadvánnyal fordult a magyar olajtársaság. A Business.hr üzleti hírportál akkor arról is beszámolt, hogy az INA-papírok árnövekedése következményeként duplájára nőtt a horvát olajtársaság tőzsdei értéke.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!