szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az áfa-bevételeknél 50-60, a társasági adónál 110 milliárdos elmaradással számol a költségvetési törvényhez képest a gazdasági tárca – írja a Napi Gazdaság tudósítása. A lap szerint ezt Naszvadi György, a Nemzetgazdasági Minisztérium államháztartásért felelős államtitkára mondta a költségvetési bizottság előtti meghallgatásán, ahol Matolcsy György nem jelent meg.

Naszvadi György elmondta, hogy az államháztartás hiánya tavaly 4,2 százalék lett, aminek az az oka, hogy az önkormányzatok hiánya magasabb lett a GDP 0,2 százalékával, illetve a vállalati adóbefizetések is elmaradtak a prognosztizált értékektől.

Az idei hiányról szólva – a Napi Gazdaság tudósítása szerint – Naszvadi kijelentette: volt már arra példa, hogy az első negyedéves hiány meghaladta az éves előirányzatot, de más okok miatt sem szabad elhamarkodott következtetéseket levonni. A költségvetés hiánya 742 milliárd forint, ami magasabb az egész évre tervezett 682 milliárd forintnál – közölte az államtitkár. Az első két hónapban nagyobb volt hiány, ám márciusban már korrigált a deficit, ugyanis az elmaradt a tavalyitól – idézte a lap Naszvadit.

Az első negyedévben azért lett ilyen magas a deficit, mert a magánpénztárak államosításából várt 530 milliárd forintból még egy fillér sem folyt be – erre a majd csak a harmadik negyedévben lehet számítani. Időarányosan számolva ezt a bevételt 120 milliárd forinttal kisebb lenne a hiány. Hasonló a helyzet a válságadókkal – hiszen azt csak kétszer fizetik a cégek. Ez az adónem 160 milliárd forinttal növeli a bevételeket, amit tovább növel a bankadó.

A NGM jelenlegi ismeretei szerint az államháztartásban 200-220 milliárdos veszélyzóna van, elsősorban a bevételeknél és az adósságszolgálati kiadásoknál. A NGM becslése szerint a társasági adó nem teljesül, mert túl magas 2010-es bázissal számoltak a tervezésnél. Az áfa-bevételeknél további 50-60 milliárd forintos elmaradásra számít a tárca. Így bevételi oldalon 160-180 milliárd forintos elmaradás jöhet össze. Ezért döntött úgy a kormány, hogy a minisztériumok kiadásokból 250 milliárdot zárol. A gödöllői Ecofin-ülés után pedig Matolcsy György már azt javasolta a kormánynak, hogy a zárolt összeget végleg vegyék ki a költségvetésből. Így a zárolások, a bevételi elmaradások és a többletkiadások ellentételezik egymást – mondta Naszvadi György.

A Napi Gazdaság külön is kiemelte tudósításában, hogy a költségvetési bizottság előtti meghallgatáson nem jelent meg Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter, akit Naszvadi György államtitkár képviselt. Az ülést kezdeményező költségvetési bizottsági elnök, Nyikos László (Jobbik) nehezményezte, hogy Matolcsy az egyetlen kötelező meghallgatásán kívül eddig nem jelent meg a bizottság előtt. Nyikos elmondta, szeretné a miniszter véleményét hallani a 2011-es költségvetés alakulásáról, amely az első negyedévben már meghaladta az éves tervezett hiányt. Az elnök azt is szerette volna, ha Matolcsy a bejelentett 250 milliárd forintos zárolás véglegesítését is kibontja – írta a Napi Gazdaság.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

NGM: a kijelölt pályán marad az idei költségvetés

A központi költségvetés 200-220 milliárd forintos "veszélyzónáját" a 250 milliárd forintos zárolás semlegesíti, így az idei költségvetés az előirányzott pályán lesz annak ellenére, hogy az első negyedévi hiány az éves előrejelzést is meghaladja - mondta Naszvadi György, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára hétfőn az Országgyűlés költségvetési bizottságának ülésén.

hvg.hu Gazdaság

Így néznek ki az államháztartási hiány részletei márciusban

Az államháztartás – helyi önkormányzatok nélküli – 2011. március végi hiánya 742,1 milliárd forintra teljesült, amely az éves előirányzat 108 százalékának felel meg. Ez brutálisan magasnak tűnik, de sajtóértesülések szerint a szaktárca a 130 százalékos teljesülést sem tartotta volna elképzelhetetlennek. Tavaly az államháztartás központi alrendszerének március végi deficitje 609,9 milliárd forint volt, ami az éves teljesítés 70,1 százalékát jelentette.