Tetszett a cikk?

Surányi György korábbi jegybankelnök továbbra is a jelzáloghitelek forint alapúra váltását javasolja. Véleménye szerint a törlesztőrészleteket 30-40 százalékkal, azaz a válság előtt szintre kellene csökkenteni. Erről az MTV Ma Reggel című műsorában beszélt.

Surányi György és szerzőtársai korábban kidolgozott javaslatát a Magyar Bankszövetség elutasította. Erre reagálva a volt jegybankelnök a műsorban elmondta: tudomása szerint a bankszövetség által javasolt megoldás még nincs aláírás előtti állapotban. Ennek lényege az lenne, hogy 190 forintban rögzítenék a frank árfolyamát, az efölötti törlesztőrészlet pedig egy kamatozó forintszámlára kerülne. A nem fizető ügyfelek lakásait az önkormányzatok vásárolnák meg 35 százalékos áron, és onnantól bérlőként laknának ott az egykori tulajdonosok.

Surányi György. Az árfolyamkockázat felszámolása az alapcél
MTI

Surányi György úgy vélte, hogy a probléma kezeléséhez nem tisztán egy technikai, bankügyi javaslatra van szükség. Amit a bankszövetség megtárgyalt, az szerinte nem kezeli teljes mélységében a problémát, melynek súlyos társadalmi gyökerei vannak. „A javaslat több sebből vérzik” – mondta Surányi. Először is nem oldja meg az árfolyamkockázatot, másrészt pedig csak azok problémáját kezeli, akik még fizetnek. Egyáltalán nem képes foglalkozni azzal a 200 ezer ügyféllel, aki már tartósan nem képes törleszteni.

Surányi szerint naivitás lenne azt hinni, hogy az önkormányzatok képesek lennének 50-100 ezer lakást megvásárolni 6-8-10 millió forintos áron. Ráadásul éppen a szegény településeket sújtja igazán ez a probléma, ahol nincs erre pénz – tette hozzá.

Kérdésre válaszolva elismerte: vannak olyanok, akik tudnának, mégsem fizetnek. Ők azonban az elenyésző kisebbséghez tartoznak, a számukat néhány ezerre teszi. A legtöbben azért nem fizetnek, mert a korábbi 40-50-60 ezres törlesztőrészlet felment 80-100-110 ezer forintra – mondta. Kijelentette, hogy az elsődleges cél az árfolyamkockázat megszüntetése. Másodsorban pedig olyan törlesztési feltételeket kell kialakítani, amelyek a jelenlegi részleteket 30-40 százalékkal lejjebb viszik. Úgy vélte, ha feloldják az árverezési moratóriumot (amire jelenleg szerinte is szükség van), és a törlesztőrészletek lecsökkennek, akkor van esély arra, hogy a nem fizető családok vissza tudnak térni a fizetők közé. Nem lenne szükség a banki végrehajtásra.

A forintra átváltás során elszenvedett árfolyamveszteséggel kapcsolatos kérdésre elmondta: „semmi nincs ingyen”. A felhalmozódott terheket meg kell osztani a bankok, az MNB, az állam és az adósok között – jelentette ki a Ma Reggel című műsorban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Meixner Zoltán (hvg.hu) Gazdaság

Hitelcsapda: meddig nyomorít még bennünket a svájci frank?

A svájci frank árfolyama az utóbbi napokban csökkenőben van (ma délben 214 forint közelében állt) a pár nappal korábbi nagy riadalmat okozó csúcsdöntési kísérlete után. A devizahiteleseknek ez egyelőre csak apró könnyebbség, hiszen a 2006-2008-as időszakban, amikor kölcsöneiket felvették, az árfolyam a 150-180 forintos sávban mozgott. Mára tömegessé vált a fizetésképtelenség és százezreket fenyeget anyagi csőd. Vajon mikor szabadulhat meg az ország ettől a csapástól?

Hírszerző/FH Gazdaság

Fix törlesztőrészlet a devizahiteleseknek?

Az RTL Híradó információik szerint mindegy, hogy ki milyen devizában vette fel a lakáshitelét, választhatja majd azt, hogy egy előre meghatározott, a mostaninál alacsonyabb, fix törlesztőrészletet fizet majd.

hvg.hu Gazdaság

Torzulhat az ingatlanpiac az átgondolatlan adósmentés miatt

A megcsúszott ingatlanhiteleseknek jó hír, hogy a tervek szerint az ingatlanjaikat megvásárlók kaphatnak kedvezményes hitelt. Az Otthon Centrum szakértői szerint azonban a piac torzulásához vezethet, ha a támogatott hitelek kizárólag a problémás ingatlanokhoz kapcsolódva lesznek elérhetőek.