Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az olajár múlt heti drasztikus zuhanása 400 millió dolláros veszteséget okozott a világ legnagyobb nyersanyagokkal kereskedő hedge-fundjának, azaz kockázati tőkealapjának. Ezt jelentette be rendkívüli közleményében a Clive Capital.
A nyersanyag-piacok közismerten veszélyes befektetési „játszóterek”, hiszen az árak parányi elmozdulása is dollármilliárdokat érinthet az úgynevezett tőkáttétes ügyletek miatt. (Ezek azt jelentik, hogy a befektetők 1 dollárjukkal akár például 1000 dolláros nyereséget vagy veszteséget generálhatnak. Felfelé ívelő áraknál ez szép summa, lefelé azonban veszélyes veszteséget jelenthet.)
Azt nem tudni pontosan, hogy a Clive Capital milyen ügyleteket kötött, de az biztosnak tűnik, hogy nem az olajár esésére játszott most, a napokban. Márpedig az energiahordozó ára a német Spiegel és a brit Financial Times szerint is jelentősen csökkent a napokban. A hvg.hu is beszámolt arról, hogy tíz dollárral lett olcsóbb hirtelen az olaj. (Bár az esés mostanra, hétfőre már megállt itt és az ezüstpiacon is.)
A 400 millió dolláros veszteség a Clive Capital összes befektetésének - amit ötmilliárd dollár körülire becsülnek elemzők - a tíz százalékát teheti ki nagyjából. Más cégek is nagyot bukhattak ezzel egyidejűleg - vélik német megfigyelők.
Oszama halála is közrejátszott?
Az olajár múlt heti zuhanását a szakértők több tényezővel is magyarázzák: az egyik Oszama bin Laden halála, ami az árban lévő „terrorprémiumot” tüntette el hirtelen. A másik a világgazdaság lassulásától való befektetői félelem, amely szerint csökkenni fog a nyersanyagok kereslete globálisan. Emiatt nemcsak az ezüst, az olaj, hanem a mezőgazdasági termékek (cukor és kakaó) és a réz ára is csökkenésnek indult az ártőzsdéken.
Az olajárak hétfőre már megint 110 dollár körüli értékre emelkedtek, de ez még nem jelent természetesen tartós tendenciát.
A harmadik oka a múlt heti áresésnek a manapság divatos elektronikus kereskedelem lehet: sokan ugyanis számítógépekre bízzák a gyors reagálást, ami felerősítheti az áringadozásokat a tőzsdéken.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Már egyetlen, megfelelően kiválasztott MI-eszköz révén is jelentős hatékonyságnövekedést érhetnek el a kisebb cégek is.
Érkezik a magyar fesztiválkultúra történetét feldolgozó dokumentumfilm. Arról, hogy miért és hogyan rendeződik át manapság a hazai fesztiválpiac és hogy szeretnek-e egyáltalán a fiatalok fesztiválozni és sörözni, a rendezővel, Csizmadia Attilával beszélgettünk.
Kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen az ingyenes szén-dioxid-kvótákat terhelő különadó miatt. A teherrel sújtott külföldi cégek visszafogják termelésüket, dolgozókat küldenek el vagy távoznak.
15–9-re nyertek a mieink.
Már így is Magyarországé az elmúlt 10 év legdurvább drágulása az EU-ban.