szerző:
Klubrádió
Tetszett a cikk?

'Érdemes volna a svájci frank alapú hitelezést hibás termékké nyilvánítani, így az igazságszolgáltatás kártérítést állapíthatna meg a hiteleseknek" – mondta Róna Péter közgazdász, aki szerint a kormány rosszul áll a devizahitelesek megsegítéséhez.

"A banknak professzionális kötelessége kiszámítani a hitelfelvevő kapacitását, és annak megfelelően nyújtani hitelt. A hitelt nem a lakás, hanem az adós fogja visszafizetni, a jövedelméből, és nem abból, hogy lebont a lakásból falat, és abból elad egy téglát. A jövedelem, nem pedig a lakás (mint biztosíték) határozza meg a hitelvelvételt. Ha kereseten túli hitelt sóznak a hiteles nyakába, az a bank hibája" - mondta a Klubrádióban Róna Péter közgazdász.

"Ha a svájci frank árfolyama állandóan változik, akkor nem lehet tudni, hogy az adós havi jövedelmének hány százalékát kell a törlesztésre fordítani. Márpedig egy ilyen termék hibás. Az mindegy, hogy ezt a bankok tudatták, ilyen terméket nem lett volna szabad piacra dobni" - tette hozzá.

"A banki különadó buta dolog, ehelyett egy komoly kártérítési helyzet áll fenn a károsultak és a bankok között, ugyanis a devizahitelekből óriási hasznot tettek zsebre a bankok" - mondta Róna Péter. Ha ez egy hibás termék, attól még adott ideig jól járhatott az ügyfél" - figyelmeztetett a közgazdász.

"A svájci frank hitelezés Ausztria nyugati felén kezdődött, ahol sokan Lichtensteinbe járnak dolgozni, ezért svájci frankban kapják a fizetésüket. Ott ez logikusnak tűnt. De az osztrák bankok hamar belátták, hogy ez rendkívül veszélyes, abba is hagyták rövid időn belül" - magyarázta Róna.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!