szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A vártnál kisebb mértékben csökkent Japán hazai összterméke (GDP) az idei első negyedévben a csütörtökön megjelent, felülvizsgált adatok szerint. A japán kormány közleménye szerint a GDP 3,5 százalékkal maradt el a január-márciusi időszakban az egy évvel korábbitól. A májusban kiadott előzetes számítások még 3,7 százalékos csökkenést mutattak. A különbség abból fakad, hogy a cégek készletei a korábbi becsléshez képest kevésbé csökkentek – áll a közleményben.

Ugyanakkor a felülvizsgált, kedvezőbb adat elmarad az elemzői várakozásoktól, amelyek 3 százalékos csökkenést valószínűsítettek. A 3,5 százalékos csökkenés egyben a legnagyobb mértékű visszaesés az utóbbi két évben. Ráadásul a japán GDP így már sorban a második negyedéve csökkent, ami azt jelenti, hogy a gazdaság recesszióba jutott, egy évtizeden belül már harmadszor.

A negyedéves szintű – a tavalyi utolsó három hónaphoz viszonyított – csökkenés 0,9 százalék volt, ami megegyezik a három hete közölt előzetes becsléssel. A márciusi hármas katasztrófában megroppant a japán gazdaság. A kormány szerint a termelőkapacitások jelenleg is csak 60 százalékos kihasználtsággal működnek, nyáron azonban 90 százalékra nő a kihasználtság, az év második felében pedig megindul a növekedés.

A világ második legnagyobb gazdaságának címéért Kínával versengő Japán GDP-je 2010-ben még 4 százalékkal nőtt éves összevetésben, ami a legnagyobb növekedési ütem volt a fejlett ipari országok körében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Nagyot zuhant a japán folyó fizetési mérleg többlete

Jelentős mértékkel, éves összehasonlításban 34,3 százalékkal esett a japán folyó fizetési mérleg többlete márciusban, miután a március 11-i pusztító földrengés és az azt követő szökőár hatására csökkent a szigetország kivitele és nőtt a behozatal - közölte a japán pénzügyminisztérium csütörtökön.

MTI Világ

Zuhant a Japánba látogató turisták száma

Meredeken esett a Japánba látogató turisták száma az elmúlt hónapokban a márciusi földrengés és szökőár, illetve az atomkatasztrófa miatt. Az ország gazdaságában fontos szerepet játszó ágazat gyengélkedése azért is aggasztó, mert a japán bruttó hazai termék (GDP) már sorban a második negyedévben csökkent január-március között, 0,9 százalékkal az előző negyedévhez képest.

MTI Gazdaság

Negatívra rontotta Japán kilátását a Fitch

Leminősítés valószínűségére utaló negatívra rontotta az eddigi stabilról Japán egyébként magasan elsőrendű szuverén adósbesorolásainak kilátását pénteken a Fitch Ratings, azzal a véleményével indokolva a lépést, hogy a japán állam növekvő eladósodottsága nyomást gyakorol az ország szuverén hitelképességére.