szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A világban elfogyasztott halak és rákok közel felét akvakultúrában – tengerben vagy édesvízben ellenőrzött körülmények között – tenyésztik, aminek a környezetre gyakorolt hatását sokkal alaposabban kellene vizsgálni – figyelmeztet egy tanulmány.

Az ésszerű halászat népszerűsítésével az éhínség ellen küzdő WorldFish Center (Halászati Világközpont) és a Conservation International (Nemzetközi Természetvédelmi Társaság) nevű, nem kormányzati szervezetek által kidolgozott, a héten Washingtonban és Bangkokban közzétett jelentés szerint az akvakultúrában tenyésztett halak és rákok tették ki a világfogyasztás 47 százalékát 2008-ban. Kína részesedése az akvakultúrában 61 százalékos, a tenyésztett halak és rákok 90 százaléka Ázsiából származik. A halak és rákok bekerített területen való tenyésztése – az okozott szennyezés miatt – több kérdést is felvet a környezetvédőkben.

A két szervezet mindazonáltal úgy véli, hogy az akvakultúra hatása sokkal kisebb a környezetre, mint az állattenyésztésé, már csak azért is, mert jóval kisebb az energiaszükséglete. Nagy jövőt jósolnak az akvakultúrának, főként az ázsiai földrészen tapasztalható gyors urbanizáció miatt. Minél több ember költözik ugyanis városba, annál gyorsabban nő az állati fehérje iránti kereslet.

"Ha fennmarad ez a folyamat, el kell gondolkodni azon, hogyan lehet elkerülni a környezetre gyakorolt hatás erősödését" – mondta Sebastian Troeng, a Conservation Intenationalnek a tengeri környezet védelméért felelős vezetője.

 


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A karácsonyban bíznak a halászok

Az értékesítési szempontból ugyan csúcsszezonnak számító karácsonytól idén is jelentős forgalomnövekedést várnak a halászok, ám úgy tűnik, a magyarországi haltermelés és -értékesítés az idén is 5-7 százalékkal csökken - írta pénteki számában a Napi Gazdaság.

MTI Itthon

Kevesebb a hal idén, 700 forint egy kiló ponty

Az idei haltermés 21-22 ezer tonna lesz Magyarországon, mintegy 15 százalékkal kevesebb az áltagosnál, elsősorban a mostoha időjárás miatt - mondta Németh István, a Magyar Haltermelők és Halászati Vízterület-hasznosítók Szövetségének (Mahal) elnöke.