szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Bulgária csütörtökön már harmadszor utasította el a tervezett Burgasz-Alekszandropolisz kőolajvezeték környezetvédelmi hatástanulmány-tervét.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy a bolgár kormány végleg elzárkózott volna a projekttől. Két hónapot adott a szakértőknek arra, hogy kiegészítsék a hatástanulmány-tervet. A bolgár környezetvédelmi minisztérium azonban csütörtökön azt is értésre adta, hogy ha augusztus végéig nem sikerül minden téren kielégítő választ kapnia, akkor megvétózza a terv megvalósítását.   

A 300 kilométeresre tervezett transzbalkáni vezetéken keresztül Oroszország kőolajat szállítana Görögországba, Bulgárián át. A minisztérium közlése szerint "a kétszer már visszadobott, és most ismét átdolgozott környezetvédelmi hatástanulmány megítélése is negatív. Továbbra is kevés az információ arról, hogy milyen alternatívák vannak a kikötőben történő olajkirakodásra".   

A három ország még 2007-ben állapodott meg az 1 milliárd euró összértékű beruházás megvalósításáról, amely lehetővé tette volna évi 50 millió tonna nyersolaj Görögországba szállítását. Akkor, az előző bolgár kormány képviselője úgy nyilatkozott, hogy a beruházás hozzájárulhat Bulgária energia tranzitközponttá válásához. A beruházás megvalósítását az a közös tulajdonú vállalat végezné,  amelyben az orosz fél 51, a görög, illetve bolgár fél 24,5-24,5 százalékos tulajdonrésszel bír.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!