szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kína számára az euró vásárlása hosszú távú stratégia, nem befolyásolják rövid lejáratú problémák - mondta a kínai állami vagyonalap, a China Investment Corp. elnöke vasárnap.

"Nincs ok aggodalomra, az euró nem fog szétesni" - idézte a kínai állami vagyonalap, a China Investment Corp. elnökének nyilatkozatát a Reuters hírügynökség. Laurence Lau úgy vélte, hogy a görög államdósság-válság egészen biztosan meg fog oldódni.

Előzőleg, szombaton a kínai miniszterelnök, Cen Csia-pao Budapesten maga is azt mondta, hogy bízik Európa képességében a válság megoldására, és Kína hosszú távú befektető marad az európai adósságpiacon.  "Bízom az európai gazdaságfejlődésben. Kína hosszú távú befektető az európai államadósság-piacon. Az elmúlt években nagyságrenddel növeltük euróban jegyzett kötvények vásárlását. A jövőben csakúgy, mint a múltban, támogatni fogjuk Európát és az eurót" - idézték a kínai kormányfőt hírügynökségek. Ven Csia-pao azt mondta, Kína kész együttműködve segíteni Európa munkáját "a gyors kilábalásért és a stabil növekedésért".

Kína devizatartaléka 3,05 billió dollár - messze a legnagyobb a világon -, és mindenképpen szeretné megőrizni a tartalék értékét, de elemzők szerint várhatóan korlátozott lesz az a mennyiség, amennyit a bajos európai adósságokból vásárol a piac megnyugtatása végett - jegyezte meg a Reuters. Elemzők szerint a kínai tartalék kétharmada még mindig dollárban jegyzett eszközökben van.

A hét végén a kínai külügyi kormánytanácsadó testület, a China Institute of International Studies elnöke, Csu Hszing úgy vélte, hogy Kína "tudatában van, milyen kockázatos euróövezeti államadósságot venni, de ezt Európa támogatása egyik formájának tekinti". Kína együtt dolgozik az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) azon, hogy egyetlen EU-tagország adósságát se kelljen átalakítani, mert az adósságátalakítás a gyakorlatban nemzeti csődöt jelent, ami "rombolólag" hatna az euró fejlődésére - mondta a kínai külügyi szakértő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Gazdaság

Kína és a magyar gazdaság: mit hozott a pekingi kormányfő?

Fontos ígéretek hangzottak el a két ország kormányfőinek budapesti találkozóján, de a konkrét beruházások is felgyorsultak az elmúlt hónapokban. Kínai kézbe került nemrégiben a BorsodChem, és a távközlésben érdekelt ZTE és Huawei cégek is erős pozíciókat építenek ki nálunk. Demjánék is együttműködnek egy kínai cégcsoporttal.

MTI Gazdaság

Milyen szerződések születtek a kínai-magyar tárgyalásokon?

Tizenkét, főként gazdasági jellegű kétoldalú megállapodást írtak alá Orbán Viktor miniszterelnök és Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai kormányfő jelenlétében szombaton Budapesten - közölte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium szombaton az MTI-vel.