szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Július harmadik hetében az euróövezeti adósságválság volt a részvénypiaci mozgásokat leginkább meghatározó ügy, július utolsó hetében pedig várhatóan az amerikai adósságválság alakulására irányul a legnagyobb figyelem.

Elemzők és politikusok is attól tartanak, hogy pánikszerű reakciókat válthat ki, ha nem sikerül túllendülni a hét végére kialakult patthelyzeten. Pénteken a republikánusok kivonultak a Fehér Házzal hetek óta folyó tárgyalásokról, a The Washington Post online kiadása szerint azonban John Boehner, a képviselőház republikánus elnöke szombaton arról tájékoztatta párttársait, hogy 24 órán belül újabb javaslatot tesz a kormányzó demokratáknak. Boehner a tárgyalások gyorsítását sürgette, mert attól tart, hogy hétfőn, a tőzsdei kereskedési hetet indító ázsiai börzéken drasztikus gyengülést okozhat a tárgyalások leállásának híre.

A feleket azért is szorítja az idő, mert a kongresszusnak augusztus 2-ig törvényt kellene elfogadnia arról, hogy megemelik az amerikai államadósság lehetséges maximumát, amely jelenleg 14 ezer 300 milliárd dollár. Ha nem emelik meg az adósságlimitet, fizetésképtelenné válhat a világ legnagyobb gazdasága. Ez esetben ugyanis a pénzügyminisztérium tájékoztatása szerint az amerikai kormány - az Egyesült Államok történetében először - nem lesz képes törleszteni a hiteleit.

Július negyedik hetében így akár mélyrepülésbe is kezdhetnek a meghatározó tőzsdék mutatói, derülátó elemzők viszont azt mondják, hogy meredek emelkedés következhet, ha sikerül bármiféle megegyezésre jutni, hiszen a csütörtöki euróövezeti válságértekezleten kidolgozott felemás megállapodás is felfelé hajtotta az indexeket.

Az utolsó júliusi hét másik meghatározó fejleménye az, hogy teljes erővel beindul a vállalati gyorsjelentések szezonja. Európában kedden a Deutsche Bank - a legnagyobb német pénzintézet - teszi közzé negyedéves beszámolóját. Ugyancsak kedden jelent a svájci UBS, csütörtökön pedig a Credit Suisse.

Szerdán jelenti be az április-júniusi időszak eredményét egyebek között az SAP - a legnagyobb európai szoftvercég -, majd csütörtökön a BASF vegyipari óriás, a Sanofi Aventis, a DuPont, az Alcatel Lucent, az Infenion, a Siemens, a Lufthansa, a MAN és a Volkswagen következik.

Az Egyesült Államokban egyebek mellett a konjunktúra fokmérőjének számító UPS csomagküldő szolgálat és az Amazon negyedéves beszámolója jelenik meg, és érkeznek piacmozgató hatású makroadatok is, amelyek megmutathatják, merre tart a Lehman Brothers 2008-as csődje óta alig enyhülő válságjeleket mutató amerikai gazdaság. A két leggyengébb pont az ingatlanpiac és a munkaerőpiac, ezek állapotáról kedden a családi házak júniusi forgalmáról készült statisztika, csütörtökön pedig a munkanélküli segélyért első alkalommal fordulók számának heti alakulásáról készült statisztika igazít el. Pénteken aztán a hét legfontosabb makrogazdasági adata következik, akkor jelenik meg az első hivatalos becslés arról, hogy miként változott az Egyesült Államok hazai összterméke (GDP) a második negyedévben -  áll a Handelsblatt című német üzleti lap online kiadásában megjelent összefoglalóban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!