A világnépesség növekedése, a potenciális munkaerő számának felgyorsult bővülése a világgazdasági fejlődés és GDP-növekedés motorja lehet - vélekedik az amerikai Worldwatch Institute vizsgálata, amelyet a Vital Signs Online számára készített.
A Worldwatch becslései szerint 2011-ben a világnépesség kétharmada, körülbelül 4,6 milliárd ember munkaképes korú, ez 60 éve a legmagasabb arány a globális népesség teljes számához viszonyítva. Az ENSZ előrejelzése szerint az évszázad második felében a potenciális munkaerő száma, illetve aránya tovább növekszik.
Míg a fejlődő országok általában azzal a fő problémával szembesülnek, hogyan teremtsenek munkahelyet a növekvő mennyiségű munkaerő számára, az ipari országoknak a lakosság elöregedésével és a születésszám csökkenésével a munkaképes lakosság arányának relatív csökkenésével kell számolniuk.
A fejlett ipari országokban a világ potenciális munkaerejének mindössze 16 százaléka található, ez a munkaerő termeli meg a világ jelenlegi globális GDP-jének több mint kétharmadát. Ugyanakkor például Dél-Ázsiában a világ potenciális munkaerejének csaknem negyede él, de a térség a világ mostani GDP-jének csupán 3 százalékát adja. A fejlődő országokban a potenciális munkaerő a következő negyven évben körülbelül 39 százalékkal nő, a mostani szinthez képest, így ez a növekedés óriási fejlődési lehetőséget rejt.
Tavaly a munkanélküliek száma világszerte elérte a 205 milliót, ez globális szinten 6 százalékos munkanélküliséget jelentett.