szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Veszélybe kerülhet a kiváló ("Aaa" minősítésű) osztrák adósbesorolás az olaszországi problémák miatt - vélekedett Bernhard Felderer osztrák közgazdász, az IHS bécsi kutatóintézet vezetője.

A csütörtökön az osztrák rádióban idézett közgazdász szerint hosszú távon nem tudja megnyugtatni a piacokat, hogy az Európai Központi Bank olasz államkötvényeket vásárol. A szoros osztrák-olasz gazdasági kapcsolatokra rámutatva úgy vélekedett, ha Olaszország kudarcot vall, akkor megtörténhet, hogy az osztrák kötvények iránt is csökken a kereslet, ami az államadósság kamatainak növekedéséhez vezet.

Maria Fekter osztrák pénzügyminiszter visszautasította Felderer vélekedését. "Nincs veszélyben a tripla A minősítés" - jelentette ki.

Felderer szerint az osztrák kormány célkitűzése, hogy 2015-ben maximum 73 százalékos legyen a hazai össztermékhez (GDP) viszonyított államadósság, "nem elég ambíciózus" ahhoz, hogy megnyugtassa a piacokat. A közgazdász azt javasolta az osztrák kormánynak, hogy iktassa alkotmányba az államadósság felső határát. Ez jelzés lenne a pénzügyi piacoknak és védelmet nyújtana az úgynevezett "fertőzésveszély" ellen - mondta.

Hasonló javaslattal állt elő szeptemberben a pénzügyminiszter és pártja, a konzervatív Osztrák Néppárt is, a 2015 utáni költségvetési tervezési időszakra vonatkozóan. A koalíciós partner Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) akkor azt közölte, hogy nem zárkózik el a tárgyalásoktól, de a javaslat pontosítását várja.

Ausztrián kívül öt másik ország rendelkezik "Aaa" besorolással az euróövezetben. Németország, Finnország, Luxemburg, Hollandia és Franciaország.

Claus Raidl az Osztrák Nemzeti Bank egyik vezetője néhány nappal korábban szintén arra figyelmeztetett, hogy Ausztriának "mindent meg kell tennie", hogy megtartsa ezt az adósminősítést. Raidl az adósságállomány leépítését sürgette. Franciaország mellett Ausztria van "leginkább veszélyben", államadósság- és költségvetési adataik miatt - mondta Raidl. Az Osztrák Nemzeti Bank októberi előrejelzése szerint a 2011-es államadósság a GDP 72,5 százalékát, a költségvetési hiány 3,6 százalékát teszi ki.

Felderer nem bocsátkozott találgatásokba arról, hogy Görögország után Olaszország esetében is adósságelengedésre kerülhet-e sor. Annak ellenére, hogy az európai pénzügyi eszköz (EFSF) keretét ezer milliárd euróra emelték, az messze nem elég ahhoz, hogy segítsen a harmadik legnagyobb európai nemzetgazdaságon - mondta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!