szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az olasz szenátus pénteken 156 igen, 12 nem szavazattal és 1 tartózkodással elfogadta a következő két évre szóló költségvetési csomagot, amelyet még jóvá kell hagynia szombaton a képviselőháznak is.

A felsőházban először foglalt helyet a szerdán örökös szenátornak kinevezett Mario Monti, akit nagy taps üdvözölt. Szombaton az alsóház voksol, ezt Silvio Berlusconi miniszterelnök lemondása követi. A tervek szerint Giorgio Napolitano államfő vasárnap kezdi el a pártokkal való konzultációt. Napolitano Barack Obama amerikai és Nicolas Sarkozy francia elnökkel is beszélt telefonon. Csütörtökön és pénteken több órán át tárgyalt Montival.

Egyetlen biztos tény, hogy Monti lesz a kormányfő, a többi bizonytalan - írta az új kormány összetételét találgató olasz sajtó.

A legnagyobb ellenzéki erő, a Demokrata Párt és a kereszténydemokrata-centrumpártokat tömörítő Harmadik Pólus Pierferdinando Casini vezetésével a Monti-kormányt támogatja, cserébe szerepet kér benne. Az ellenzéki Antonio Di Pietro vezette Értékek Olaszországa és az Északi Liga Umberto Bossival nemet mond Montira. A Baloldal, Ökológia és Szabadság elnöke Nichi Vendola akkor ad bizalmat Montinak, ha bevezeti a vagyonadót.

AP

A Berlusconi vezette párt álláspontja sem végleges. Berlusconi először új választásokat követelt, majd "megkerülhetetlen választásnak" nevezte Montit, később kijelentette: mégis a választásokat pártolná, ha nem lenne ekkora a piaci nyomás az azonnali kormányalakításra. Berlusconi pártja a képviselőházi szavazás után határoz.

Ha Monti elég erős önállóan lépni, tiszta szakértői kormány alakul, máskülönben szakértői-pártpolitikai. Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy Berlusconi pártja továbbra is a legnagyobb parlamenti erő. Érdekes lenne, ha a Monti-kormánynak a három radikális, Bossi, Di Pietro és Vendola képezné az ellenzékét - jegyezték meg olasz politikai elemzők.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!