Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Átlagosan az inflációval azonos mértékben emelkedik jövőre az osztrák köztisztviselők jövedelme a kormány és a szakszervezet vasárnapi megállapodása szerint.
A negyedik tárgyalási fordulóban elért megegyezés szerint 2,68 és 3,3 százalék közötti béremelést kapnak a hivatalnokok és rendvédelmi dolgozók. Átlagosan az inflációnak megfelelő értéket, 2,95 százalékot tesz ki a bérnövekmény.
A vasárnapi egyeztetés volt az utolsó lehetőség arra, hogy idén megállapodjanak a 2012-es béremelésről, emellett a szakszervezet sztrájkot is kilátásba helyezett. A parlament az idei utolsó ülésnapon, szerdán fogadja majd el a törvényt.
A szakszervezet eredetileg 4,65 százalékos követelést tett le az asztalra, míg a költségvetési konszolidációt szem előtt tartó kormány utolsó ajánlata 2,5 százalék volt. A végleges számok a kormány elképzeléséhez állnak közelebb, ennek ellenére a szakszervezet is elégedetten nyilatkozott a megállapodásról. A béremelés 280 millió euróval növeli a költségvetés kiadási oldalát, az eredetileg tervezett 277 millió helyett.
A korhatár előtt nyugdíjba vonulók arányát és egyben az állami nyugdíjkiadásokat akarják csökkenteni azzal, hogy megszüntetik a 35 év szolgálati viszony után járó végkielégítést. A 20 és a 40 éves évfordulókon továbbra is jár majd a jubileumi juttatás a köztisztviselőknek. További 28 millió eurót takarít meg a kormány azzal, hogy január helyett csak februárban lép életbe a változás.
A közszférában dolgozók nyugdíjkorhatára egységesen 65 év, míg a versenyszférában a nők 60 évesen vonulhatnak nyugdíjba. Szakértők és kormányoldali politikusok az elmúlt hetekben kezdeményezték, hogy a törvényben szereplő 2024-es határidő helyett már jóval korábban emelkedjen a női korhatár a versenyszférában is 65 évre. Gabriele Heinisch-Hosek nőügyi és közalkalmazotti miniszter egy vasárnap megjelent interjúban elutasította a kiegyenlítés előbbre hozását. Az állami szektorban a bérezési szabályok miatt férfiak és nők ugyanannyit keresnek, míg a versenyszférában akár 40 százalék is lehet a keresetek közötti különbség - mondta a miniszter.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.