szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A piacokat megijesztő hír, a kormány életveszélyes manővere, forintmilliárdos hitelvesztés - értetlenkedve nyilatkozó elemzők az EU-IMF előkészítő tárgyalások megszakadásáról.

"A világban akkor fordul valaki az IMF-hez, ha a gazdaságpolitikájával megbukik. A magyar kormány viszont most, hogy a tárgyalások megkezdése előtt a korábbi hibáit megpróbálja be is betonozni, igazából nem csodálkozhat azon, hogy az EU-delegáltak felrúgták az asztalt" - mondta a hvg.hu kérdésére egy neve elhallgatását kérő gazdasági elemző, aki szerint a piacokat egyértelműen megijesztette a hír, hogy megszakadtak az IMF-tárgyalások előkészületei.

Véleménye szerint az elmúlt napokban több olyan döntést is kilátásba helyeztek (stabilitási törvény módosítása, jegybanktörvény átírása, MNB-PSZÁF-összevonás), melyekről süt, hogy hátráltatják a tárgyalások előkészítését. Így igazából nem lehet csodálkozni azon, ami történt.

Orbán Viktor befogja a fülét és gyorsít
Stiller Ákos

A magyar állam minden gazdasági szakértő szerint akkor járna jól, ha az EU-IMF-megállapodás minél hamarabb létrejönne. "Kifelé a magyar gazdaságpolitika eddig sem volt túl hiteles; csak zavaros víziókat tudott felmutatni kiszámíthatóság és koncepcionalitás helyett" - mondta megkeresésünkre az elemző, aki szerint a kormány nem szokványos lépései már sehová sem vezetnek.

Forintmilliárdokban mérhető

"A kormány életveszélyes manőverbe kezdett - mondta a hvg.hu-nak egy másik piaci elemző. - Olyan körülményeket nem szabadott volna teremteni, hogy a delegáció így hagyja el az országot. Ez akkor is forintmilliárdokban mérhető hitelvesztést jelent, ha az IMF később vissza fog ülni az asztalhoz."

Az események pillanatnyi következménye, hogy 300-ról 304 forint fölé pattant hirtelenjében az euróárfolyam - mondta a szintén neve elhallgatását kérő értékpapír-piaci elemző. Ez szerinte azért is veszélyes, mert ha Európával történik valami, nem lehet megfogni a negatív spirált.

A kormány nem tudja, mit cselekszik

Duronelly Péter az Indexnek hasonló szellemben nyilatkozott: „Úgy fest, hogy nem tudja a jobb kéz, mit csinál a bal”. A Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója szerint a kormány nincs tisztában a tettei súlyával, mert „egy piacgazdaságban, ahol a jogrendnek kellene uralkodnia, nem lehet ilyen dolgokat művelni”. Duronelly ezzel együtt úgy látja, hogy nem kell nagy bajokra számítani az idén, de ez csak azért van, "mert már vége van az évnek” – mondta.

Másképp látja Samu János, a Concorde makroelemzője. Szerinte a piac érzékenyen reagálhat a hírre, habár az nem valószínű, hogy a hitelminősítők csak erre reagálva döntenének Magyarország leminősítéséről.

Oszkó Péter a Facebook-oldalán a hírre csak annyit írt: "a már korábban is megismert forgatókönyv".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!