szerző:
portfolio.hu
Tetszett a cikk?

A Citi befektetői bank elemzőinek várakozásai szerint az előttünk álló tíz évben az Egyesült Államok, illetve Észak-Amerika lesz az olajtermelés motorja, a legtöbb új kapacitás ebből a térségből érkezik majd – írja a Portfolio.hu.

A Citi közgazdászainak "Energia 2020: Észak-Amerika az új Közel-Kelet" című elemzése szerint az évtized végére Amerika több olajat hozhat a felszínre, mint Szaúd-Arábia vagy Oroszország. Az elemzésről a Portfolio.hu számolt be.

Az előrejelzés szerint az Egyesült Államok jelenlegi napi 9 millió hordós kitermelési szintje 2015-re 11,6 millió, 2020-ra pedig 15,6 millió hordóra növekszik majd, elsősorban az újonnan megjelent kitermelési technikák által elérhetővé vált készletek által.

Az elemzés rámutat, hogy az amerikai nettó kőolajimport évek óta folyamatosan csökken, a 2005-2006-os csúcshoz képest napi 2 millió hordóval mérséklődött. Ezzel szemben Amerika továbbra is a legfejlettebb finomítói infrastruktúrával rendelkezik, így a finomított kőolajtermékek piacán az Egyesült Államok már 2011-ben is 1,2 millió hordó/napos nettó export produkciót produkált.

A Citi elemzőinek várakozása szerint ez a termelésbővülés azt fogja eredményezni, hogy az észak-amerikai olajár alakulása elválik (kevésbé szorosan követi) a világ többi részének olajár-mozgásától, ami további hajtóerő lehet annak irányába, hogy az térség komoly exportközponttá válhasson.

Az elemzők várakozása szerint ez akár új ipari forradalomhoz is vezethet Amerikában, és nagyban segíthet az ország költségvetési helyzetén, és a várt olajipari forradalomra támaszkodva 2020-ig 3,6 millió új munkahely jöhet létre az Egyesült Államokban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!