Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Komoly, közel 9 százalékos mínuszban nyitott a Repsol spanyol energiaipari cég árfolyama a madridi értéktőzsdén kedden egy nappal azután, hogy az argentin elnök a spanyol vállalat többségi tulajdonában lévő YPF államosításának a tervéről beszélt.
Cristina Kirchner argentin elnök hétfőn tett javaslatot az ország legnagyobb olaj- és gázipari vállalatának, az YPF-nek az államosítására. Az YPF 57,4 százaléka a spanyol Repsol tulajdonában van, további 25,5 százaléknyi hányad az argentin Eskenazi családé. A cég fennmaradó tulajdonrészével a Buenos Aires-i és a New York-i értéktőzsdén kereskednek.
Cristina Kirchner azt szeretné, ha az YPF 51 százaléka az állam tulajdonába kerülne. Az argentin elnök egyelőre azonban nem tárta fel, hogy mekkora összegért váltanák ki a spanyol cég tulajdonrészét. Az Eskenazi család részesedését nem fenyegeti az államosítás.
A Citigroup a Repsol részvényének a célárát 25,50 euróról 20,50 euróra csökkentette. Az államfő államosításra vonatkozó tervének bejelentése után felfüggesztették a kereskedést az YPF részvényével Buenos Airesben. New Yorkban a cég árfolyama hétfőn 20 százalékkal zuhant. Az YPF a Repsol becsült olajkészletének negyven százalékát adja, üzemi eredményének pedig a negyedét.
A Repsol szerint törvénytelen a tervezett államosítás, amit megtámad minden lehetséges fórumon. Az argentin államfő a magánszektor energiacégeit teszi felelőssé azért, hogy csökken az ország olaj- és gáztermelése, és emiatt Argentína nettó energiaimportőrré vált. Argentína idén várhatóan több mint 10 milliárd dollár értékben kényszerül földgázt és cseppfolyósított földgáz importjára.
Az YPF céget állami vállalatként 1922-ben alapították, és a kilencvenes években privatizálták. 1999-ben a Repsol szerezte meg a YPF 98 százalékát.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagyot ment Londonban Emmanuel Macron francia államfő, konkrét megállapodásainak jelentőségét majd az idő dönti el. Hazai ellenfeleinek inkább múltbéli tevékenységük miatt van most feladva a lecke.