szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyre inkább kételkednek a Nabucco-gázvezeték sikerében a bolgár szakértők – írja a Kitekintő. A Mol visszalépését projektből az Oroszország felé való közeledés jelének vélik. Mindeközben Bulgária energiapolitikai válság mélyén van, pedig Európa energiahálózatának egyik kulcspozícióját foglalja el.

Mindkét fontos gázvezeték, a Nabucco és a Déli Áramlat is áthalad Bulgárián, így érdemes odafigyelni az országra – hívja fel a figyelmet a Kitekintő. A külpolitikai portál szerint az állami tulajdonú Nemzeti Elektromos Művek (NEK) a fizetésképtelenség határán van, a kormány már a vállalat egy részének privatizálását is tervbe vette.

Szófia számít a Nabucco megépülésére, ám egyre jobban kételkednek annak sikerességében. A Kitekintő szerint a bolgár sajtóorgánumok többsége jelentős médiafigyelmet szentelt Orbán Viktor azon kijelentésének, hogy a Mol kiszállhat a projektből. Bolgár elemzők úgy vélik: a magyar miniszterelnök az orosz Déli Áramlat iránti elkötelezettségét kívánta megerősíteni.

A hvg.hu által korábban megkérdezett szakértők szerint a bejelentésben az volt az igazán mellbevágó, hogy Orbán a kiszállás kommunikálását nem hagyta a Mol-ra. És bár Gyurcsány Ferencnek öt évvel ezelőtt egy hasonló kifejezés miatt szinte a fejét vették, Orbán olcsón megúszhatja a dolgot.

Ugyanakkor csúszhat a Déli Áramlat építése is. A Bulgária mellett Szerbián, Magyarországon és Ausztrián áthaladó északi részt eredetileg 2012-ben kezdték volna el építeni, ám még nem sikerült megegyezni sem a gázvezeték pontos vonaláról, sem a tranzit államok részesedéséről a projekt költségeiből. Így akár egy év is eltelhet, mire elkezdődik a tényleges munka.

Más tényezők is közrejátszhatnak. Moszkva számára 2010 elején ugyanis világossá vált, hogy az ukrán elnök, Viktor Juscsenko távozásával akár milliárdos beruházások nélkül is biztosítható a megbízható európai szállítás. A hvg.hu-nak nyilatkozó szakértők szerint elképzelhető, hogy a Déli Áramlat terve leginkább az ukránok sakkban tartására szolgál, és lebegtetésével Putyin az ukránokat próbálja rábírni az orosz-ukrán gázmegállapodás még nyitva lévő kérdéseinek a saját elképzelései szerinti lezárására.Az orosz tervek szerint azonban 2015-ben elkezdődhet a gázszállítás, jelentősen megelőzve a Nabuccót.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!