szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Betegség a Dunánál címmel a gyengélkedő magyar gazdaságól írt cikket az Economist. A gazdasági lap az Orbán-kormány félidejét értékelte.

Az Orbán-kormány félideji értékelése rémisztő képet mutat: a munkanélküliségi ráta szinte elérte a 12 százalékot, az infláció szintje is 6 százalék körül jár - írja az Economist. A lap szerint a magyar gazdaság a leggyengébb a régióban, a befektetők pedig idegesek, amit jól mutat, hogy a 10 éves államkötvények hozama 9 százalékos.

Az Economist felidézi, hogy Orbán Viktor egymillió új munkahelyet ígért tíz év alatt, ebből 50 ezer jött eddig össze, az is csak a közmunkásoknak köszönhető, akik vagy az árkot ássák, vagy elveszítik a segélyeket.  A jobboldali kormány nagy terveket jelentett be, és amikor ezek nem jöttek össze, akkor új adókat vetettek ki - írja a lap, hozzátéve, hogy az egészségtelen élelmiszerek után most a telefonhívásokat adóztatják meg.

A lap szerint ugyanakkor a nyolcévnyi "lajhár és korrupt" szocialista kormányzás után a Fidesz egy "kuplerájjal találta magát szemben", amit az euróválság csak tetézett. Mindezek ellenére a Fidesznek kevés a mentsége az Economist szerint: az IMF-tárgyalások még mindig nem kezdődtek el, és az ehhez szükséges jegybanktörvény-módosítást is elhalasztották a héten. Jó hír viszont, hogy az Európai Unió a kohéziós alapok felfüggesztésében meggondolta magát.

Az Economist cikkében írt arról is, hogy a korrupció nem szűnt meg az országban, csak az eddigi oligarchákat Fidesz-közeliekre cserélték le. A lap leszögezi: a gyűlöletbeszéd erősödik, s kitér a Horthy-szobor avatására és Nyirő újratemetésére is. A fiatalok csaknem fele emigrációt tervez: Magyarország távolodása a modernitástól éppen azokat készteti kivándorlásra, akikre a legnagyobb szüksége lenne az országnak - zárul a lap cikke.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!