szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem valószínű, hogy az IMF-megállapodás tartós lesz, mivel 2014-ben parlamenti választások lesznek Magyarországon és a magyar fél így felrúghatja a feltételeket - fejtette ki álláspontját Peter Attard Montalto a CNBC kedd reggeli egyik műsorában. A Nomura feltörekvő piaci elemzője szerint bár az EU-IMF páros visszatérésével olyan, mintha a régi történetet hallgatnánk, de Varga Mihály megjelenésével a megállapodás megkötésében érdekelt hangok is megjelentek a kormányban.

Az IMF-hitelmegállapodást úgyis csak a külső, piaci nyomás fogja kikényszeríteni - fejtette ki Peter Attard Montalto, a Nomura feltörekvő piaci elemzője a CNBC kedd reggeli műsorában. A Nomura elemzője viszont úgy látja, hogy Varga Mihály megjelenése a kormányban kétségkívül pozitív hatással lehet a megállapodás megkötésére, ám maradtak olyan hangok a kormányzatban, melyek a "török kártyát", vagyis csak a megállapodás megkötésének látszatát favorizálják. A magyar kormány és a nemzetközi szervezetek között ugyanakkor továbbra is maradtak nézeteltérések, még ha a jegybank függetlenségének kérdését nemrég sikerült is rendezni.

Az elemző kifejtette, ha meg is születik majd az EU-IMF-megállapodás, az akkor nem lesz tartós, mivel Magyarországon 2014-ben választások lesznek, így a magyar kormány elképzelhető, hogy nem tartja be a hitelmegállapodás feltételeit.

MTI / Koszticsák Szilárd

Montalto elmondta, hogy a tartósan magas infláció miatt az alapkamat pályája elsősorban a külső monetáris tagokon múlik, akik közül többen már a hiteltárgyalások után rögtön kamatot vágnának. Esetleges kamatvágás pedig csak az EU-IMF-megállapodás megkötése után következhet be, de azután akár 2 százalékpontos jegybanki alapkamat csökkentés is elképzelhető rövid távon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!