szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A magyar bérgyártói filmes kapacitás jelentős részét integrálná a Magyar Nemzeti Filmalap, melynek ki kell találnia, hogyan működtethető eredményesen a Mafilm és a Filmlabor, melyeket a Magyar Mozgókép Közalapítvány romjai alól menekítettek ki. Mindenesetre sok megrendelésre lesz szükség.

A filmiparban szokatlan, hogy az állam a cégein keresztül filmlaborálással, fényeléssel, utószinkronnal foglalkozzon. Az Andy Vajna kormánybiztos által irányított átszervezés most mégis arra tesz kísérletet, hogy ezt a posztszocialista örökséget valamiképp fenntarthatóvá és hatékonnyá tegye. Az első feladat az volt, hogy a vagyont kimentsék az összeomló pénzosztó szervezet, a többmilliárdos tartozást felhalmozó Magyar Mozgókép Közalapítvány (MMKA) romjai alól.

A túlélési esélyt növeli, hogy elvben elég sok produkció érkezhet Magyarországra. A hazai forgatás pedig közvetve nemcsak az adóbevételeket növeli, hanem a filmszakmai műhelyeknek is munkát ad. Jelenlegi formájában persze nem mind élteképesek a mafilmes cégek, az átszervezésüknek azonban számos akadálya van.

Problematikusból működőképeset

"Hamarosan a Filmalap, mint a közalapítvány hitelezője behajtja a tartozást, az MMKA a vagyonával fizet” – mondta csütörtökön az Inforádió műsorában Havas Ágnes, a Magyar Nemzeti Filmalap megbízott vezérigazgatója. A hírben nincs semmi meglepetés: az már korábbról ismert volt, hogy a Filmalap a Közalapítvány adósságrendezésének átvételével hozzájut az, MMKA filmes vagyonához, és a Közalapítványt pedig sóval felhintik és bezárják. Ezt csak időben az húzhatja el, ha a folyó büntetőeljárások nem engedik az MMKA felszámolását.

Andy Vajna
Fazekas István

Az, hogy ez a vagyon mekkora értéket képvisel (mondjuk, az MMKA 13,7 milliárdos felhalmozott adósságával szemben), és hogy mi lesz a sorsa a vagyonnak, egyelőre még kérdés. Alapvetően itt két filmszakmai nagyvállalat, a Mafilm Zrt és a Filmlaboratórium Kft portfóliójáról van szó, melybe a fenti cégeken kívül ingatlanok, valamint a Mafilm üzletrészei, köztük a filmgyártó vállalat ékkövének tekinthető Mafilm Audio Kft. és egyes filmjogok tartoznak.

Havas Ágnes az Inforádióban arra engedett következtetni, hogy a cégeket a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. felügyelete alatt továbbműködtetik, és Havas remélte, hogy az esetleges hasznot nem osztják szét (adott esetben nem fizetik ki az államnak osztalékként), hanem az beolvadhat a támogatásokba. Andy Vajna kormánybiztos a Magyar Narancsnak korábban azt mondta, hogy reményei szerint „ezekből a kicsit problematikus vállalatokból olyanokat tudunk fejleszteni, amik képesek kiszolgálni a szakmát, és tudják fogadni a Magyarországra jövő külföldi produkciókat.”

Gyenge eredmények

A cégek a nyilvánosan hozzáférhető pénzügyi adatok alapján nem tűnnek túl acélosnak: a 2010-es mérlegadatok szerint a Mafilm Zrt. egy háromszázmilliós árbevételű cég volt, közel százmilliós mérleg szerinti veszteséggel. A Filmlaboratórium Kft. milliárdos árbevétel mellett termelt négymilliós adózás utáni eredményt. A Mafilm Zrt-nek az egykori filmgyár telephelyei, az ingatlanok tekinthetők a legfőbb értékének: a Róna utcai telep eladásáról tudomásunk szerint Vajna intenzíven tárgyal a TV2-vel. De tekintve, hogy a létesítmények egyáltalán nincsenek túl jó állapotban, és a TV2 tulajdonosa, az MTM-SBS Televízió Zrt. 2011-ben történelmi rekordot jelentő, kilencmilliárdos veszteséget termelt, ezért a megállapodás meglehetősen kétesélyes.

A fóti stúdiónak jók az adottságai, az ott felépített középkori város is értékesíthető filmes projektekre, de hogy ezek összességében hoznak-e elég árbevételt, a fenti adatok fényében kétséges. Ez utóbbi összefügg azzal is, hogy a stúdiók a magyar produkciók számára megfizethetetlenek, így alapvetően a siker attól függ, hogy mennyi bérmunkára kapnak szerződést külföldről.

A Mafilm Zrt-nek volt több leánycége is, melyeket időközben felszámoltak vagy végelszámolás alá kerültek, így azok a vagyonátadásnál már nem játszanak különösebb szerepet.

Stiller Ákos

Jobbak a piaci pozíció a Laboratórium Kft-nek, mely az egyedüli állami filmlabor, ami a térségben eddig túl tudott élni, és árbevétele 30 százaléka külföldi megrendelőktől folyik be. A laborálás és kópiakészítés mellett digitális utómunkákat, speciális effektek elkészítését is vállalnak, de ha megszűnik a hagyományos celluloid alapú filmgyártás, amely esetében a földrajzi távolságok azért szerepet játszanak a megrendelések kiadásában, kérdés, hogy a világméretű versenyben miképp tud majd a Filmlabor helyt állni.

Hangok és jogok

Szó volt korábban arról is, hogy a Filmlabort máshová költöztetik, a Budakeszi úti telephelyét pedig eladják, de egyrészt nagyon bonyolultak az ingatlan tulajdoni viszonyai, miután a Budai Központi Kerületi Bíróság is rá van épülve a telekre, másrészt pedig a Filmlabor bevételei közé tartozik az is, hogy az általa nem használt részeket, alapvetően filmes cégeknek, albérletbe tovább adják. A mostani helyzet információink szerint nem épp optimális: a Filmlabor mindig csak a következő évre tudja hasznosítani a területet, mert a státusza bizonytalan, így pedig nehéz találni albérlőt, aki ebbe a helyzetbe vállalná a beköltözéssel járó beruházást.

A legeredményesebben működő filmes cég, a hangtervezéssel, zenefelvételek és audioeffektek készítésével, utószinkronnal, valamint szinkronizálással foglalkozó Mafilm Audio Kft. tavalyi árbevétele 644 millió forint fölött volt, 73 millió forintos árbevétel mellett. A hangos cég a Mafilm Zrt többségi tulajdonában van, jelentős dolgozói résztulajdon mellett.

A filmes portfólióba tartoznak még egyes filmjogok. A Filmarchívum a Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet (MaNDA) alá került, de a filmjogok értékesítését megkapta a Filmalap. Ide kerülnek azok a vagyoni (értékesítési) jogok is, melyeket az MMKA-tartozások elrendezése nyomán a producerektől az államra szállhatnak.

Milliárdok a levegőben

Az MMKA tartozásállományának konszolidálását tavaly kapta meg feladatául Andy Vajna, akinek a kormánybiztosi megbízatását részben emiatt is határozatlan időre meghosszabbították. Több, mint kétszáz cégnek voltak problémás ügyei az MMKA-val, amely éveken át több támogatási ígérvényt nyújtott, mint amekkora a büdzséje volt. A kötelezettségvállalások a legkülönfélébbek voltak: a producerek összesen 5,039 milliárd forint hitelből jutottak filmes támogatáshoz, 1,2 milliárdról volt megkötött támogatói szerződés, 1,3 milliárd forint értékben fedezet nélküli normatív támogatási igény, amihez 2010-ben 2,145 milliárd forint összegben adtak ki valós fedezet nélküli támogatási szándéknyilatkozatokat. - írta az Index. Vajna a bankoktól 66 százalékon megvásárolta a hitelező bankoktól a tartozást, a többi hitelező-producerrel pedig egyenként próbált megállapodni: a szerződésben felhasznált és forgatásra felhasznált pénzek 80 százalékának kifizetését ígérve. A szándéknyilatkozattal rendelkezők pedig újra pályázhattak a Filmalapnál. Az MMKA tartozását még az toldotta meg 3,8 milliárddal, hogy egy KEHI-vizsgálat szerint a Közalapítványnak, mint jogtalanul igénybe vett támogatást vissza kellett volna fizetnie a Nemzeti Erőforrás Minisztériumának.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!