szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A palagáz gyengíteni fogja az oroszok gazdaságpolitikai pozícióját Európában, de a mi régiónkban csak akkor enyhül majd az orosz gázfüggés, ha a "nem konvencionális földgáz" valóban el is jut kellő mennyiségben Közép-Európába. A Gurulóhordó blogon megjelent legújabb bejegyzés szerint az USA mellett Norvégia és Katar járhat igazán jól.

A palagáz lehetséges politikai hatásait vizsgálja a gurlohordo.blog.hu a legújabb posztjában. A MOL-csoport dolgozóinak nem feltétlenül a cég hivatalos álláspontját képviselő bejegyzéset gyűjtő portálon az olajipari szakemberek rendre érzékenyen reagálnak a gáz és kőolajpiaci trendekre és változásokra. Nem meglepő, hogy a legújabb bejegyzés a múlt szombaton, Kőszegen a miniszterelnöktől elhangzó, az E.On "visszavételét" bejelentő gondolatmenethez is köthető. Meg ahhoz is, hogy a világban bár ma is lényeges és fontos részt képvisel a gázipari világban az orosz földgáz, de már ők is tartanak a termékpiac új üdvöskéjétől.

Mint azt ma reggel a hvg.hu is megírta: már az orosz gazdaságfeljesztési minisztériumban is azzal számolnak, hogy az Egyesült Államokban és a világ több pontján zajló "palagáz-forradalom" és az azonnali ügyletek növekedésének hatására a Gazprom nem tud magasabb árakat érvényesíteni az európai államok hosszú távú gázszerződéseiben. Azt is levezettük, hogy lehet-e olcsóbb a gáz attól, ha az E.On helyett az állam (illetve az MVM, mint állami cég) köthetné meg például a 2015 után szóló hosszú távú szerződést az oroszokkal.

Túry Gergely

A blog szerint az USA-nak - ahol a palagáz térhódítása minden más régiónál erősebb és előbbre tart – ez a helyzet azonban relatíve politikai erőnövekedést is eredményez majd az oroszokkal szemben, mert a "nem konvencionális gáz" térnyerésének hatására a gázszállítás egyre inkább piac-vezéreltté és egyre kevésbé átpolitizálttá válik majd a világban. "A gáz ellátás-biztonsági kérdések továbbra is a politikai prioritások listáján meglehetősen alacsonyan maradnak – legalábbis azokban az országokban, ahol többféle gázforráshoz is hozzáférnek" - tette hozzá a blog szerzője.

Közép-Európa számára, ahol jelenleg is nagy az orosz gázszállításoktól való függés, egy út van: a minél több és szerteágazóbb infrastruktúra-háló kiépítése. Csak ez teheti lehetővé, hogy az olcsó gáz előnyei az adott rendszerekben megjelenjenek. Rossz hír azonban a kelet-európai infrastruktúra-erősítést jelentős uniós támogatással építeni képzelt országok számára, hogy "a többlet gázforrások globális megjelenése már ma is nagyobb versenyhez és alacsonyabb árakhoz vezetett Nyugat-Európában. Ez ugyanis azzal társul, hogy Nyugaton az ellátásbiztonság kérdése kevésbé fontossá válik "a befolyásos nyugat-európai politikusok számára", és egyre nehezebb lesz őket meggyőzni arról, hogy jelentős összegeket áldozzanak a kelet-európai infrastruktúrák erősítésére.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!