Céges bankkártyák – Hogyan osszunk?
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Az európai adósságválságnak sok oka van, és az egyik kiváltója az, amikor a görög kormány 2009 őszén beismerte, hogy az állami költségvetés hiánya abban az évben nem 3,7, hanem 12,7 százalékra rúg. A végső szám többszörös korrekció nyomán aztán 15,4 százalék lett. Ebben a megdöbbentő különbségben az Európai Bizottság is ludas – írja a bécsi Die Presse. A testület tudott ugyanis arról, hogy Athén éveken át "kozmetikázta" a büdzsé számait.
Az osztrák újság ezt egy jelentés alapján állapította meg, amelyet a napokban tett közzé az Európai Számvevőszék. A dokumentum szerint "az európai statisztikákra vonatkozó magatartási kódexet csak részben tartották be" – mind egyes kormányok, mind maga az Európai Bizottság. Az előírások maradéktalan betartása még ma is "nagy kihívást jelent az egyes tagállamoknak".
Tudva azt, hogy a számvevőszék zárójelentéseinek végső megfogalmazása az eredeti szöveghez képest erőteljes finomításon megy keresztül, el lehet képzelni, hogyan néznek ki némely nemzeti költségvetés statisztikai számai három évvel a "nagy durranás" után. Holott tulajdonképpen nincs másról szó, mint arról, hogy a statisztikai hivatalok munkatársainak politikailag függetlennek kell lenniük, munkájuknak pedig "pontosan és megbízható módon" kell tükröznie a valóságot.
A fenti szabálykódex megfogalmazására már több éven át tartó görög csalásokat követő reakcióként került sor. Az EU állam- és kormányfői 2004-ben döntöttek így, miután nyilvánvalóvá vált, hogy az euró bevezetése (2002) előtt a görög kormányok rendre kozmetikázták a költségvetés számait. Ezek felülvizsgálatakor kiderült, hogy az euróövezethez történt csatlakozás előtt a görög államháztartás hiánya minden egyes évben meghaladta a hazai össztermék (GDP) 3 százalékát. Vagyis Athén nem tett eleget az egyik legfontosabb maastrichti kritériumnak.
Az Európai Bizottság azonban nem tanult ebből. A nemzeti statisztikai hivataloknál tartott felülvizsgálat után, 2008 októberében elégedetten állapította meg, hogy "az önszabályozás elve kiválóan működik". Ráadásul a bizottság úgy fogalmazott, hogy "az európai statisztikák készítése és közzététele során biztosítva van a politikai és egyéb külső befolyásolástól való függetlenség, csakúgy, mint a módszerek, források és technikák objektív kiválasztása" – mégpedig az összes uniós tagállamban.
Alig egy évvel később az Európai Bizottság kénytelen volt beismerni, hogy mégis vannak nagyobb problémák. Ekkor azonban már kibontakozott az euróövezet válsága – írja a Die Presse.
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Részletesen bemutatjuk az ilyen esetben felmerülő kötelezettségeket, amelyekkel számolni kell.
Egyre több szektorban kötelező a felelősségbiztosítás. Mire nyújt valódi védelmet? És mikor fizetjük hiába a díjat?
Július 1. fontos határidő a megváltozott a gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszerének (TEÁOR) változása miatt.
A nemzeti konzultációk soha nem vonják be érdemben az embereket semmilyen döntés-előkészítésbe.
Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.
Ma egy éve szűnt meg a kötelező akciózás, a kormány azonban nem tudta elengedni.
Visszaállt a háború kitörése előtti vámrendszer az EU és Ukrajna között.
Még mindig téma a szombati budapesti Pride a világsajtóban.
A szakértő szerint Európa vezetői végre ráébredtek a geopolitikai veszélyekre.