Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Jelentősen javítani szeretné Magyarország pozícióját az Európai Unió következő hétéves költségvetésén belül a magyar miniszterelnök.
A hét évvel ezelőtt kötött megállapodáshoz képest csaknem négymilliárd euróval kevesebb kohéziós forrást szán a jelenlegi javaslat Magyarországnak - mondta a kormányfő.
"Most, amikor be fogok lépni az épületbe, akkor a kohéziós alapokat illetően 18,3 milliárd eurón fogunk állni, és amikor legutóbb, hét évvel ezelőtt megállapodtunk, akkor 22,4-nél voltunk. Azért megyek be, hogy Magyarország pozícióit ebben a számrendszerben jelentősen javítsuk" - tette hozzá.
Orbán Viktor korábban a Gazdasági Rádiónak csütörtökön Frankfurtban, a Sberbank pénzügyi konferenciáján adott interjújában azt mondta, Magyarország számára a kohéziós források sorsa a legnehezebb kérdés az európai uniós költségvetési tárgyalásokon.
Az interjúban a miniszterelnök úgy fogalmazott: a jelenleg a tárgyalóasztalon lévő javaslat szerint a kohéziós alap forrásainak átlagos csökkenésénél nagyobb mértékben vágnák vissza a Magyarországra eső forrásokat a következő hétéves költségvetési periódusban. "Itt tehát egy olyan diszkrimináció, egy speciálisan magyar sérelem bontakozik ki a szemünk előtt, amelyet Magyarország miniszterelnökeként nem áll módomban elfogadni" - jelezte Orbán Viktor.
A miniszterelnök szerint az európai uniós költségvetési tárgyalásokon az a kérdés, hogy létezik-e egy olyan megállapodás, amiről minden tagállam azt gondolja, hogy elfogadható. Azt mondta, tekintettel arra, hogy az európai gazdaság ma nem felívelő szakaszában van, a világgazdaságban elfoglalt helye gyengül, kilátásai pedig meglehetősen bizonytalanok, ezért a saját hazájában mindenki inkább ésszerűsíteni, visszafogni próbálja a kiadásokat.
A miniszterelnök szerint "ilyen körülmények között azt várni, hogy az EU-ban boldogságot okozó közös költségvetés jöjjön létre, nem reális". Olyan költségvetés kell, amelyet mindenki el tud fogadni, amellyel minden tagállam együtt tud élni - tette hozzá.
Szólt arról is, hogy az eddigi tapasztalatok alapján az EU-ban sosem sikerül elsőre megegyezni a hétéves költségvetésről, így ha esetleg sikertelen lesz a mostani csúcs, az nem jelent végső kudarcot. Nem ez az egyetlen tárgyalási forduló áll rendelkezésre a megegyezésre, az Európai Uniónak előbb-utóbb lesz költségvetése - mondta Orbán Viktor.
Megjegyezte, a kohéziós fejezeten kívül a többi területen történő átalakításnak hol vesztese, hol nyertese Magyarország, de egyetlen helyen sem mutatható ki, hogy az ország különösen rosszul járna a többi tagállammal szemben - mint mondta -, "osztozunk a többiek sorsában".
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagyot ment Londonban Emmanuel Macron francia államfő, konkrét megállapodásainak jelentőségét majd az idő dönti el. Hazai ellenfeleinek inkább múltbéli tevékenységük miatt van most feladva a lecke.
Elegük lett belőle, hogy nem találnak parkolóhelyet a környéken.