szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Pénzkérdés blog összegyűjtötte azokat az adatokat, amik azt igazolják, hogy a kormányzati adósmentő programok – mint a végtörlesztés, vagy a forintosítás – valójában nem az igazán komoly bajban lévő adósokat segítette.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) által közétett jelentés szerint a devizahitelek összértéke a tavaly év végi 8254 milliárdról a harmadik negyedév végére 6800 milliárd forint alá csökkent. A hitelállomány csökkenése kétségtelenül az egy év alatt befizetett tőketörlesztésnek köszönhető, ebből közel ezeregyszáz milliárd forintot az előtörlesztés számlájára lehet írni, ami nyilván annak volt megoldás, aki nincsen pénzszűkében – írják a Pénzkérdés blog szerkesztői legfrissebb bejegyzésükben.

A válság előtti tíz százalékról, 2011-ben 27 százalékra nőtt a problémás hitelek száma az összes lakossági hitelhez viszonyítva. A kormányzati lépések dacára azonban ez az arány nem hogy nem csökkent, de lassan eléri a 35 százalékot. Ugyan 2012 szeptember végére 1200 milliárddal csökkent a még mindig jónak számító, 30 napon belüli késedelemmel bíró hiteleknél. Ez azt jelenti, hogy zömében azok tudtak megszabadulni kölcsönüktől, akik korábban is tudták fizetni azt.

Lényegében elmondható az, hogy csökken a lakosság hitelekkel és árfolyamváltozással szembeni kitettsége, de ha már az állam belenyúl a mégiscsak magánjogi hitelszerződésekbe, talán célszerű lett volna úgy alakítani a dolgokat, hogy a nagy bajban lévők is levegőhöz juthassanak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!