Japán az összeomlás szélén áll?

Gazdasági összeomlás előtt áll a még Görögországnál is nagyobb mértékben eladósodott Japán, amennyiben a kormány valóban két-három százalékos inflációs célt követő gazdaságpolitikát folytat - írta Martin Feldstein, a Harvard egyetem közgazdászprofesszora a német WirtschaftsWoche lapban.

  • MTI MTI
Japán az összeomlás szélén áll?

A WirtschaftsWoche Online hírportálon szemlézett cikkben Martin Feldstein rámutat, hogy a magas inflációs cél magas hitelkamatokat von majd maga után, ami finanszírozhatatlanná teheti az államadósságot. "A robbanásszerűen növekvő adósság és az emelkedő kamatok kombinációja egyenlő a gazdasági romlásba vezető süllyesztővel" - fogalmazott.

Japán jelenleg a világon a legalacsonyabb, kevesebb mint egyszázalékos kamatot fizet tízéves lejáratú állampapírjai után. Japán GDP-arányos eladósodottsága 230 százalékos, szemben Görögország 175 százalékával. "A GDP-arányos költségvetési hiány közel tíz százalékos, magasabb bármely euróövezeti országénál" - mutatott rá a professzor. Fatális hiba lenne szerinte a japán kormány részéről, ha kamatnövekedéshez vezető gazdaságpolitikába kezdene.

"Az emelkedő árakra és a többi devizával szemben gyengülő jenárfolyamra való tekintettel a befektetők csak a korábbinál lényegesen magasabb hozam mellett lennének hajlandóak japán állampapírokba fektetni" - hangsúlyozta. Ez megemelné a költségvetési hiány és az eladósodottság mértékét is. "230 százalékos GDP-arányos eladósodottság mellett a hozamok négy százalékpontos emelkedése a GDP-arányos költségvetési hiányt duplájára, 20 százalékra emelné" - figyelmeztetett Martin Feldstein közgazdászprofesszor a WirtschaftsWoche lapnak írott cikkében.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Kádár Tamás: Nincs jó válasz

Kádár Tamás: Nincs jó válasz

Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.