szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

100 ezer, 200 ezer és 300 ezer forinttal díjazza Matolcsy György a jegybanki dolgozók unortodox ötleteit – derült ki egy MNB-s belső pályázati felhívásból, amelyre a Portfolio.hu figyelt el.

Tanulmányok írására biztatja a jegybank munkatársait a Magyar Nemzeti Bank belső pályázati felhívása. A legjobb pályaműveket 100, 200, illetve 300 ezer forinttal jutalmazza az MNB.

A pályázati anyagot elbíráló bizottság tagjai Matolcsy György jegybankelnök, Balog Ádám alelnök, illetve a két, újonnan kinevezett ügyvezető igazgató. A szakmai munkát eddig irányító, és még a szervezethez tartozó két alelnöknek, Karvalits Ferencnek és Király Júliának nem jut szerep ebben az ügyben – írja a Nol.hu.

A Portfolio.hu megjegyzése szerint a témákat tendenciózusan válogatták össze: részben egy előre eldöntött monetáris politika igazolására, részben a jegybank Simor András-féle irányvonalának bírálatára.

A kiírás szerint a következő témákban várják a pályaműveket:

1. A FED QE programjainak és az Európai Központi Bank likviditási hitelprogramjának összehasonlító elemzése.
2. A Bank of England "Funding for Lending" programjának elemzése.
3. Az egyensúlyi kamatláb fogalma, szintje, hatásai a magyar gazdaságban.
4. Az MNB kamatemelő lépéseinek költségei, negatív hatásai a magyar gazdaságban, kiemelten a 2010 utáni szakaszban.
5. Az államadósság és az országadósság alakulása 1998 és 2012 között Magyarországon: trendek, okok, hatások.
6. A folyó fizetési mérleg alakulása 1998 és 2012 között: trendek, okok, nemzetközi összefüggések.
7. A külső és belső finanszírozási források szerepe a magyar gazdaságban 2000 és 2012 között.
8. A devizahitelek felépülése az állami, önkormányzati, vállalati és háztartási körben 2003 és 2010 között: trendek, okok, mértékek, kockázatok.
9. A devizatartalékolást meghatározó elméleti és gyakorlati összefüggések elemzése Magyarországon.
10. Az MNB elmúlt hónapokban végrehajtott kamatcsökkentő lépéseinek pozitív hatásai a magyar pénzügyi rendszerben és reálgazdaságban.
11. Az MNB gazdasági növekedést serkentő eszközeinek elemzése, kiemelt figyelemmel a banki hitelezést ösztönző eszközökre.
12. Az MNB által a 2008 utáni válságszakaszban nem alkalmazott monetáris eszközök elmaradt haszna és költségei.
13. A magyar monetáris politika megújításának koncepciója és eszköztára.
14. A globális feltörekvő gazdaságok jegybankjai által alkalmazott monetáris eszköztár elemzése, kiemelt figyelemmel a növekedést segítő eszközökre.
15. A kis, nem eurózóna tag uniós tagállamok jegybanki gyakorlatának elemzése.
16. Az MNB monetáris politikai mozgástere az Európai Unió jegybanki rendszerében: szabályok, lehetőségek, kötelezettségek.

Az első két téma a nem konvencionális monetáris ösztönzésről szól, bár erről korábban is íródtak már tanulmányok a jegybankban. A devizatartalékolás összefüggéseinek témája is az unortodox megoldások további keresésére utal. Az utolsó téma megfogalmazása arra enged következtetni, hogy az EU-s szabályrendszerben rejlő mozgásteret keresi a jegybank.

Portfolio.hu elemzése szerint nem teljesen érthető, miért jó az a jegybanknak, hogy gyorsan összeállított tanulmányok készülnek olyan alaposan kutatott témákból, mint az 1998 és 2012 közötti folyófizetésimérleg- és államadósság-tendenciák vagy a devizahitelek felépülésének leírása.

Két téma megfogalmazásából az elvárt irány világlik ki. Az MNB vezetése várja az olyan tanulmányokat, melyek a kamatcsökkentés pozitív hatásait ecsetelik, illetve azokat, melyek a kamatemelési időszak kárait mérik fel.

A pályázati kiírás arról tanúskodik, hogy a Matolcsy-féle jegybankvezetés nincs tisztában azzal, hogy a Magyar Nemzeti Bankban milyen jellegű szakmai munka folyt az elmúlt években. Vagy ha mégis ismeri, szeretné, ha a szakmai stáb új megállapításokra jutna. A kiírt témák egy részének hasznosítása kizárólag a politikai kommunikációban képzelhető el – írja a Portfolio.hu.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!