szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) új alelnökének, Gerhardt Ferencnek az egy héttel ezelőtti kinevezése miatt Matolcsy György jegybankelnök ismét módosítani kényszerült az MNB szervezeti és működési szabályzatát, az új rendszerben azonban nem biztosított széles hatáskört új alelnökének - írja a Népszabadság.

Az új szervezeti felépítésben Gerhardt Ferenc azokat a feladatokat veszi át, amelyeket korábban a még Simor Andrástól megörökölt alelnökökre bízott Matolcsy, míg a fontosabb területeket továbbra is a Nemzetgazdasági Minisztériumtól (NGM) magával vitt bizalmi emberei felügyelik - közölte a Népszabadság.

Matolcsy március eleji jegybankelnöki kinevezése után azonnal átalakította az MNB működését. Király Júliától volt alelnöktől elvette azokat a területeket, amelyeknek elismert szaktekintélye, így a pénzügyi rendszer biztonságával, elemzésével, a kockázatok kezelésével kapcsolatos feladatokat, és egyedül a készpénzlogisztika irányítását hagyta nála - idézte fel a lap.

A másik alelnökhöz, Karvalits Ferenchez tartoztak a monetáris politikával, a pénz- és tőkepiacokkal, a közgazdasági és pénzügyi elemzésekkel, kutatásokkal kapcsolatos feladatok, de ebből a jegybankelnökváltás után csak a statisztikai terület felügyelete maradt.

Ezzel szemben a jegybank működése szempontjából kulcsfontosságú területeket az adóügyekért felelős helyettes államtitkárból alelnökké avanzsált Balog Ádám kapta meg, míg a szintén az NGM-től, a közigazgatási államtitkári posztról érkező Nagy Róza főigazgatóként kvázi teljhatalmat kapott az MNB szervezeti és beszerzési kérdéseiben.

Karvalits "kilúgozott" feladatkörét mandátuma lejártával Balog vette át, de láthatóan csak ideiglenesen, mert most ezek a területek is a Király Júlia idő előtti távozásával posztját és ezzel feladatait is megkapó Gerhardt Ferenchez kerültek - tette hozzá a lap.

A jegybankelnök mostani döntése a Népszabadság szerint azért érdekes, mert Gerhardt monetáris politikai tapasztalatai sokrétűbbek, mint Balog Ádáméi. Az MNB igazgatójaként 2005 és 2007 között egyebek mellett a jegybanki informatikáért, a bankműveletekért és a műszaki szolgáltatásokért volt felelős.

Járai Zsigmond javasolta alelnöki kinevezését, de ebből végül nem lett semmi, mert Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnök inkább megvárta, míg lejár Járai mandátuma, és már utódával, Simor Andrással egyeztetett az új alelnökről - idézte fel a beszámoló.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!