szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az államadósság a jelenleginél jóval olcsóbban is finanszírozható lenne, ha a jegybank ésszerű határokon belül besegítene. A jegybank monetáris tanácsának egyik korábbi tagja szerint ha például a jegybankok is aktív szereplői lennének az állampapírok piacának – ésszerű határokon belül természetesen –, az számos közvetlen és közvetett előnnyel járna az adósságok finanszírozásában.

"Háborúban és szerelemben mindent szabad" – tartja a mondás, de miért ne lehetne igaz ez az örök igazság a jegybanki politikákra is, különösen válságos időkben? – teszi fel a kérdést a Pénzügyi Szemle Online blogja. A konzervatív európai szemlélettel szemben például az Egyesült Államok rugalmas monetáris politikát folytat, és nem rest felrúgni évtizedekig szentnek gondolt szabályokat, ha a gazdasági érdek úgy kívánja. Amikor az államadósságok nehéz teherként nehezednek az egyes országokra, akkor miért ne lehetne a jegybank segítségét kérni? Ha például a jegybankok is aktív szereplői lennének az állampapírok piacának – ésszerű határokon belül természetesen –, az számos közvetlen és közvetett előnnyel járna az adósságok finanszírozásában – írja Bánfi Tamás, a Monetáris Tanács egykori tagja a Pénzügyi Szemlében megjelent tanulmányban.

Ha például a jegybank a másodlagos állampapírpiacon kötvényeket vásárolna, azzal stabilizálhatná az árfolyamokat, sőt akár le is szoríthatná a kamatokat – épp ahogyan a fejlett világ legtöbb jegybankja teszi. Emellett a jegybanknál lévő állampapírokra kifizetett kamat lényegében az államháztartás bevétele lenne, vagyis az államadósság finanszírozására kifizetett kamat egy részét meg lehetne spórolni. A másik közvetlen előny az lenne, hogy ha a jegybank a portfóliójában állampapírokat halmozna fel, az csökkentené az elvárható monetáris tartalék szintjét. Ezzel egy időben, ha az állampapírok egy része a jegybanknál lenne, az csökkentené az államadósság finanszírozási kockázatát, vagyis csökkenne a piaci finanszírozási igény, kiszámíthatóbbá válnának az állampapírok hozamai és csökkenne az országkockázat.

A jegybanki állampapír-vásárlásoknál nem arról lenne szó, hogy a központi bank "ész nélkül" venné az állampapírokat, egy ilyen program csakis előre bejelentett módon, átgondoltan és transzparensen működhetne. Elsősorban az amerikai példa mutatott rá arra, hogy egy jegybanknak számos eszköze lehet az alapkamat mellett arra, hogy segítse az államadósság finanszírozását, a pénzügyi stabilitás fenntartását és a gazdasági növekedés beindítását. Ezeket az eszközöket luxus lenne nem kihasználni, különösen ezekben a válságos időkben – írja a blog. Az óvatosság és a mértéktartás ugyanakkor kiemelten fontos ezekben a kérdésekben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!