szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Óriási ipari parkot épít Fehéroroszországban Kína. Az idetelepülő cégek ingyen exportálhatnak Oroszországba és Kazahsztánba, az Európai Uniót pedig mindössze 270 kilométeres szállítás után érhetik el. Bulgáriával is folytattak tárgyalásokat a kínaiak egy kisebb ipari park létrehozásáról, ám ott az egyeztetések elakadtak.

Új ipari központot épít Belaruszban egy nagy kerek erdő közepén, nem messze a fővárostól, Minszktől Kína, amely hídfőállásként szolgálhat mindkét EU – az Európai Unió (EU) és az Eurázsiai Unió – irányába irányuló exportja számára, írja a Napi Gazdaság a Bloomberg hírügynökségre hivatkozva. Peking összesen ötmilliárd dollárt (1,1 ezer milliárd forint) szán a teljes projektre, amelynek része egy 155 ezer embert befogadó új város felépítése is. Az új központ első lépcsőjét 2020-ra tervezik átadni.

Az ipari parkból vámmentesen juthatnak el az áruk Oroszországba és Kazahsztánba, amelyek szabadkereskedelmi övezetet alkotnak Belarusszal, az EU határa pedig mindössze 270 kilométerre lesz. A helyszínt átszeli a Moszkvát és Berlint Lengyelországon át összekötő autópálya, a repülőtérről gyorsvasúti kapcsolatot építenek majd ki. Az áramellátásról az orosz finanszírozással 10 milliárd dollárból megépülő új atomerőmű fog gondoskodni. A beruházók tevékenységük első tíz évében teljes nyereségadó-mentességre számíthatnak, a következő évtizedben pedig adójuk felét tarthatják meg. 

A 9,5 millió lakosú Fehéroroszország 2009 óta összesen 6,5 milliárd dollár támogatást kapott az IMF-től és Oroszországtól válság tépázta gazdasága életben tartására. Pekinggel 2009-ben hárommilliárd dollár értékű devizacsere-megállapodást kötött, amelynek célja, hogy olcsó hitelből megvalósuló beruházásokat finanszírozzanak, azzal a feltétellel, hogy a forrás felét kínai részegységekre, technológiára vagy munkaerőre költik. Az új ipari park létrehozását az Industrial Park Development nevű cég finanszírozza, amely 60 százalékban kínai, 40 százalékban belorusz tulajdonban van.

Elemzők azonban felhívták a figyelmet arra is, hogy Fehéroroszországnak nehéz lesz Kína európai bástyájává válnia, mivel az autokratikus állam igen rossz viszonyban van a Nyugattal.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!