szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyar monetáris politika kereteinek változása, amelyre a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke tett utalást a kamatdöntő ülés után, kevésbé radikális, mint amilyennek első látásra tűnik - vélekedtek a keddi monetáris tanácsi ülés és Matolcsy György azt követő tájékoztatója után londoni pénzügyi elemzők.

Az új monetáris politikai keret a kedden ismertté vált elemek alapján nem hagyományos előretekintő iránymutatás, abban az értelemben, ahogy ezt az eszközt az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve alkalmazza, a Fed monetáris politikája ugyanis a makrogazdasági változókhoz kötődik - közölte William Jackson, az egyik legnagyobb citybeli gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics felzárkózó piacokra szakosodott vezető közgazdásza. 

Matolcsy György kedden kijelentette ugyan, hogy az MNB-alapkamat 3,00-3,50 százalékig süllyedhet a jelenlegi enyhítési ciklus végére, ám az egyelőre nem egyértelmű, hogy ez a cél miként módosulhat - illetve módosulhat-e - a reálgazdasági változásokra válaszul - hangsúlyozta a Capital Economics vezető londoni elemzője.

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokra szakosodott elemzői keddi értékelésükben ugyanakkor közölték, hogy fenntartják jelenlegi alapeseti előrejelzésüket, amely szerint az MNB további 0,75 százalékponttal 3,25 százalékig csökkenti kamatát 2013 végéig. 

A ház szakértői szerint a kedvező inflációs kilátás és az alacsony gazdasági növekedés lehetővé teszi a magyar jegybanknak a kamatcsökkentések folytatását, abban az esetben, ha nem romlik jelentősen a magyar eszközök iránti befektetői kereslet.

Jackson hozzátette, Matolcsy György keddi sajtótájékoztatója nyomán a Capital Economics 3,50 százalékra módosította az idei év végi MNB-alapkamatra adott előrejelzését az eddig érvényben tartott 4,00 százalékról. Az elemző hozzátette viszont, hogy a ház véleménye szerint e kamatmélypont elérhetősége is az euróövezeten belüli, jelenleg viszonylag kedvező piaci kondíciók fennmaradásától függ.

A JP Morgan londoni elemzői közölték azt is, hogy az idei év végére a múlt havihoz hasonló ütemű, 1,9 százalék körüli éves összevetésű inflációt várnak Magyarországon, de erre a prognózisukra is lefelé ható kockázatokat látnak.

A köztes időszakban, ősszel a cég közgazdászai 1 százalékig lassuló tizenkét havi inflációs ütemet valószínűsítenek, és azzal számolnak, hogy ha a magyar kormány újabb 10 százalékos háztartási energiaár-csökkentést érvényesít, akkor az idei év végi infláció is 1 százalék körül lehet.

A 4cast nevű londoni pénzügyi-gazdasági elemzőcég közgazdászai kedd esti értékelésükben közölték: az MNB-elnök keddi tájékoztatóján elhangzottak alapján az eddigi 3,50 százalékról 3,25 százalékra módosították az MNB kamatmélypontjára szóló prognózisukat. Hozzátették ugyanakkor, hogy a kamatcsökkentések ütemének várható módosítása nyomán valószínűleg három hónapnál hosszabb ideig tart majd e kamatszint elérése.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!