szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nagy kérdés, hogy a mostani lépés után mekkora léptékben folyik a kamatcsökkentési ciklus, de várhatóan hasonló kamatcsökkentéseket láthatunk az elkövetkező hónapokban, áll az Equilor elemzésében, mellyel a 20 bázispontos keddi kamatcsökkentést értékelik. A forintgyengülés pálya nem lesz tartós, de ez nagyban függ a most formáló devizahiteles csomagtól is, ami kellő MNB segítség nélkül megbillentheti a forintot, és előcsalogathatja a forint ellen spekulálókat.

A jegybankelnök jelzésének megfelelően tovább folytatta a kamatvágást az MNB Monetáris Tanácsa. Ezúttal azonban nem a jól megszokott 25 bázisponttal lazított a jegybank, hanem ennél minimálisan óvatosabb álláspontra helyezkedett, és 20 bázisponttal, 3,8 százalékra csökkentette az alapkamatot. Ez azonban meglepte a piacot, hiszen a többség csupán 10 bázispontos vágást várt – írta Gabler Gergely, az Equilor szenior elemzője.

Ezúttal a jegybankelnök nem tart sajtótájékoztatót a kamatdöntés után, de a 15 órakor megjelenő sajtóközleményből megismerhetjük a döntés mögötti főbb okokat. Gabler szerint nagy kérdés, hogy ezek után mekkora léptékben folyik a kamatcsökkentési ciklus, de várhatóan hasonló kamatcsökkentéseket láthatunk az elkövetkező hónapokban is. Ez alapján év végére az általuk korábban várt 3,5 százalék helyett 3 százalékig csökkenhet az irányadó ráta.

A Fed indokolná az óvatosságot

Korábban arra számítottak, hogy 4 százalékon megáll a monetáris lazítási ciklus, ám a jegybankelnök a legutóbbi sajtótájékoztatóján egyértelműen jelezte, hogy "még nem végeztek". A Equilor szenior elemzője szerint eközben egyre nő a feszültség a nemzetközi piacokon a Fed QE3 program kivezetése kapcsán. Az amerikai jegybankárok sem sokat segítettek a hangulat oldásában, hiszen továbbra is igen bizonytalan, hogy mikor indul meg a havi 85 milliárd dollár keretösszegű kötvényvásárlási program kivezetése.

A bizonytalanság a fejlett országok hosszú államkötvény hozamait igencsak megemelte, és ez továbbterjedt a feltörekvő piacokra is. A hazai 10 éves állampapír hozam is nagyot emelkedett az elmúlt hónapokban, így egyre kisebb a tere az MNB-nek is a kamatvágásra.

Az infláció nem akadály

Az inflációs cél tekintetében azonban még koránt sincs ok az aggodalomra Gabler szerint, a hatósági energiaár-csökkentéseknek és a tavalyi magas bázisnak köszönhetően továbbra is rekord alacsony szinteken jár a magyar fogyasztói árindex. Júliusban év/év alapon 1,8 százalékos volt az inflációs mutató, de a kormányzati intézkedésektől szűrt mutatók is a mélyben vannak. Jövőre bár emelkedő árindexre számítanak az Equilornál, valószínűleg nem haladja meg nagyon az MNB inflációs célját a mutató.

 Tartósan 300 feletti forint?

Bár a tovább csökkenő kamatok alapján arra is gondolhatunk, hogy a forint gyengülő pályára áll, szerintünk ez nem lesz tartós, emelte ki az Equilor elemzője. Ez persze nagyban függ a most formálódó devizahiteles mentőcsomagtól is, hiszen egy tömeges hitelforintosítás, kellő MNB segítség nélkül megbillentheti a forintot, és előcsalogathatja a forint ellen spekulálókat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!