szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Gyorsulhat az ipari termelés növekedése az év hátralévő részében – véli az ING és a TakarékBank elemzője, akik szerint ezt nemcsak a járműgyártás és a külső-belső kereslet javulása, hanem bázishatások is segíthetik. Az NGM szerint az ipari termelés több hónapja tartó jó teljesítményéhez hozzájárulnak a kormány versenyképességet, beruházásokat és ipart támogató intézkedései is.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden közzétett adatai szerint augusztusban 0,7 százalékkal nőtt az ipari termelés az előző hónaphoz képest, és munkanaphatással kiigazítva 0,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A havi növekedés a termelés 0,3 százalékos júliusi és 1,3 százalékos júniusi bővülését követte. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleményében kiemeli, hogy Magyarország ipari teljesítménye továbbra is meghaladja az eurózóna országainak átlagát. A munkanaphatással kiigazított ipari termelési adatok alapján európai uniós összehasonlításban Magyarország Németországot megelőzve a legjobban teljesítő tíz tagállam közé tartozik. Az ipari termelés több hónapja tartó jó teljesítményéhez hozzájárulnak a kormány versenyképességet, beruházásokat és ipart támogató intézkedései – emeli ki a tárca.  

"A kormány szándékát, mely szerint az ország gazdaságát a termelő szektor megerősítésén és a foglalkoztatottság folyamatos bővítésén keresztül lehet megerősíteni, alátámasztják a frissen megjelent statisztikai adatok" – olvasható a közleményben. Az NGM hozzáfűzi: fokozatosan bővül az export értékesítésének mértéke, így mostanra a magyar gazdaság ipariexport-bővülése 2013-ban a válság előtti időszakot is felülmúlta. 

Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője az augusztusra vonatkozó részletes adatok alapján elmondta: kifejezetten kedvező jel, hogy gyorsulva – augusztusban 7,4 százalékkal – nőttek az új megrendelések. Ugyancsak pozitívum, hogy az eurózónában élénkülés látszik, ami az autóipart is érinti, a német autógyárak például szeptemberben 15 százalékkal növelték kapacitásukat, ami jó hír a magyar járműipari beszállítócégeknek is.  

A szakértő kifejtette, hogy az utóbbi időben több gyárátadás is volt – felavatták többek között a Rehau győri és a Grundfos székesfehérvári egységét –, így a következő időszakban ez is hozzájárulhat az ipari termelés növekedéséhez, ezenkívül pedig az autóipar területén is kapacitásbővülés várható; az Audinál Győrben például újabb modellek gyártása kezdődik a jövőben.  

Suppan Gergely szerint az ipari termelés tovább bővülhet az év hátralévő részében, a növekedés az utolsó negyedévben a bázishatások miatt különösen erős, akár 7-9 százalékos is lehet. Elsősorban a járműgyártás adhat további lendületet az ipari termelésnek, emellett a külső és a belső kereslet egyaránt javulhat. Az elemző az idén az ipari termelés 2-2,5 százalékos, jövőre pedig 6 százalékos növekedésére számít. 

Balatoni András, az ING Bank vezető makrogazdasági elemzője szerint dinamikus növekedés olvasható ki az ipari termelési adatokból, a hazai ipar az év második felében robosztusabb emelkedést érhet el. Rámutatott: az éves, 1,4 százalékos csökkenés elsősorban a munkanaphatásnak köszönhető, mivel a munkanaphatástól megtisztított adatok szerint az ipar teljesítménye 0,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Az adatot a legtöbb bizalmi indikátor, így a beszerzésimenedzser-index is alátámasztja. Az ipar jó úton halad, az ING az év egészére az ipari termelés 1,5 százalékos bővülését vetíti előre, a bruttó hazai termék 0,6 százalékkal nőhet 2013-ban – tette hozzá.

Balatoni András megjegyezte: a részletes adatokból az is látszik, hogy elsősorban az exportértékesítés húzza az ipari termelést, a belföldi értékesítés éves összevetésben továbbra is csökkent. A vezető elemző a belső keresleti tényezőkben lát némi fordulatot Magyarországon, a fogyasztás és a beruházások növekedése az ipar belföldi értékesítésére is előbb-utóbb pozitív hatással lesz. Ugyancsak kedvező hatást fejt ki a jegybank növekedési hitelprogramja – amelynek teljes összege eléri a bruttó hazai termék (GDP) 9,5 százalékát –, mert a hatalmas mennyiségű, olcsó finanszírozási forma érdemben tudja emelni a beruházási aktivitást – vélekedett Balatoni András.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!