Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A világ nagybankjai közül elsőként a francia BNP Paribas bocsátott ki forintban jegyzett kötvényeket, mert a pénzintézet bízik benne, hogy a magyar gazdaság és a forint erősödni kezd – írta Bloomberg hírügynökség pénteken.
A BNP 20 milliárd forint értékben bocsátott ki hároméves kötvényeket ezen a héten.
Laurent Poiron, a BNP Magyarországért és Délkelet-Európáért felelős igazgatójának közlése szerint átlagosan 4,74 százalékos hozammal. A forintkötvények hozamát 65 bázisponttal tették a 2016-os irányadó magyar államkötvények hozama fölé, de a befektetők 55 bázispontos többlettel is megelégedtek.
A Buda-Cash Brókerház úgy értékelte a kibocsátást, hogy visszatérni látszik a bizalom a magyar gazdaság iránt nyolc hónappal azután, hogy Orbán Viktor miniszterelnök azt mondta, hogy vissza szeretné szorítani a külföldi hitelezők jelenlétét az országban.
"A gazdaság újra növekedni kezdett, nem erős számokkal, de igazán érezhetően. Ha makrogazdasági szempontból nézzük Magyarországot, akkor Magyarország rendben van" – idézte Poiront a Bloomberg.
Pálffy Gergely, a Buda-Cash Brókerház elemzője úgy nyilatkozott a hírügynökségnek, az, hogy egy olyan nagybank mint a BNP forintkötvényeket bocsát ki, a bizalom jele a magyar gazdaság és a forint iránt. Az Államadósság Kezelő Központ adatai alapján a BNP volt a harmadik legnagyobb befektető a magyar államkötvény-vásárlásoknál 2013 első felében.
A Bloomberg cikke felidézi, hogy Magyarországon a bankok 1,7 milliárd dollárt veszítettek 2011-ben a devizaalapú jelzáloghitelek előtörlesztésével, de Poiron hangsúlyozta, hogy a BNP magyarországi üzletága nem foglalkozott "jelentős mértékben" a devizahitelezéssel.
Poiron szerint a Standard & Poor's hitelminősítő "A+" besorolásúnak értékeli a francia nagybankot, pontosan 7 szinttel magasabban, mint a befektetésre már nem ajánlott "BB" besorolású Magyarországot.
"Magyarország és Kelet-Közép-Európa jobban fog teljesíteni, mint Európa egésze a következő másfél, két évben. Nem csak az export miatt. Sok befektetés történik az infrastruktúrába, és a versenyképesség magasabb, mint Nyugat-Európában, és az így is fog maradni" – mondta Poiron, aki szerint az eurózóna gazdasági növekedése Magyarországot is segíteni fogja.
A BNP igazgatója szerint "nagy volt a hangzavar Magyarország körül" a devizahitelek felszámolását célul kitűző intézkedések miatt, de BNP-nél nem várnak nagy politikai kezdeményezéseket a magyar kabinet részéről a következő évi országgyűlési választások előtt.
"Rengeteg dolgot már megtettek. Én nem várok semmilyen nagy váratlan lépést a választások előtt" – mondta Poiron a Bloombergnek csütörtökön Budapesten.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke a Népszavának arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs semmiféle tudománypolitikája, csak kósza ötletei.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.