szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Renaissance Capital feltörekvő piacokkal foglalkozó vezető elemzője, Charles Roberston Krokodil Dundee híres mondatát felhasználva érzékeltette, hogy míg a nemzetközi sajtó a javuló spanyol gazdasági mutatókkal foglalkozik, addig azok a magyar újjáéledés mellett eltörpülnek. A spanyoloknak a filmes hasonlatot alapul véve kicsi, a magyaroknak nagy kése van.

A Renaissance Capital feltörekvő piacokkal foglalkozó vezető elemzője, Charles Roberston Krokodil Dundee híres mondatát felhasználva érzékeltette, hogy míg a nemzetközi sajtó a javuló spanyol gazdasági mutatókkal foglalkozik, addig azok a magyar újjáéledés mellett eltörpülnek – írja a Forbes. Az ominózus jelenetben a New York-ba érkező Krokodil Dundee-t ki akarják zsebelni egy késsel, mire ő előhúz egy tízszer nagyobb bozótvágót. "Ez nem egy kés. Ez egy kés" – mondja Dundee előrántva a hatalmas pengét. A rablók persze megijednek és elmenekülnek.

A cikk írója el is mondja, hogy miért érdemes figyelni Magyarországra. Az üzleti bizalom 1998 óta nem látott magasságban van, nőnek a bérek, nő a kiskereskedelmi forgalom és a gazdasági növekedéssel kapcsolatos várakozások is emelkednek. A Renaissance Capital úgy véli, hogy a magyar gazdaság a Bloomberg konszenzusa felett nőtt 2013-ban, az elemzőház szerint 1 százalékos volt a növekedés, 2014-ben pedig 2,5 százalékos GDP-bővülés jöhet, 2015-ben pedig 4 százalékos. Charles Roberston szerint a jobb munkanélküliségi mutatók magasabb béreket, több fogyasztást és több munkahelyet eredményeznek majd, így ez egy önsegítő gazdasági kilábalás.

Az export és az ipari termelés üteme is nő az elemzőház szerint, és Magyarországnak Németországgal való szoros kapcsolatát tekintve nincs oka annak, hogy ennek az ütemnek vége szakadjon.

A lap megjegyzi ugyanakkor, hogy vannak a pozitív szcenárió ellen is érvek. Megemlítendő többek között az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed monetáris lazításának szűkülése, a rekordalacsony magyar alapkamat, a forint sérülékenysége, idén pedig választások lesznek Magyarországon, illetve az is, hogy kormány "fura megközelítéssel" állami kézbe vesz külföldi közműcégeket, amelyek egyáltalán nem a tankönyvszerű gazdasági gyógyulás mintapéldái.

A Forbes a Deutsche Bank egyik elemzését is idézi, mely felhívja a figyelmet Magyarország magas külső adósságára, ellenséges adó-, és "kihívásokkal teli" szabályozói környezetére, különös tekintettel a bankszektorra. A cikk szerzője megjegyzi, hogy bármi is történik otthon, Magyarország profitálni fog az eurózóna fellendüléséből.

A Forbes cikkét mellesleg Kumin Ferenc nemzetközi kommunikációért felelős államtitkár is posztolta saját Facebook-oldalára, kiemelve az elemzőház pozitív gazdasági előrejelzéseit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!