szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kibővített árfolyamgát egyelőre szerény eredményeket hozott, az új igénylők között vannak ugyan olyanok is, akik korábban nem voltak jogosultak, de nincs roham a bankoknál - írta a Világgazdaság.

Valamelyest nőtt az érdeklődés az árfolyamgát iránt, amióta kibővítették a jogosultak körét - számoltak be a VG-nek a hitelintézetek. Roham nincs, de a törvénymódosítást azért többen kihasználják.

Az OTP-nél például november óta az igénylők 40 százaléka olyan ügyfél volt, aki korábban nem volt jogosult a kedvezményre, a Budapest Banknál is jellemzően azok érdeklődnek, akiket korábban kizártak volna a konstrukcióból, mert valamilyen fizetéskönnyítő program alatt álltak, vagy 90 napnál régebben lejárt tartozást görgettek maguk előtt.

Nem minden banknál ugrottak rá viszont a rossz adósok is az árfolyamgátra. A K&H szerint például az, hogy november óta megnőtt a konstrukciót igénylők száma, alapvetően annak köszönhető, hogy eltörölték az eredetileg felvett hitelösszegre vonatkozó 20 millió forintos felső korlátot, vagyis nem annyira a rossz adósok, mint inkább a magasabb tartozással rendelkező ügyfélkör használja a lehetőséget.

Az Erste Banknál is csak mérsékelt az érdeklődést tapasztalnak az árfolyamgát iránt a rossz adósok körében.

A legfrissebb, novemberi jegybanki adatokban egyébként még a bankok által tapasztalt mérsékelt érdeklődés sem nagyon látszik, a tavalyi év utolsó előtti hónapjában 316 ügyfél kötött ilyen szerződést a bankjával, ez mindössze 105-ttel több, mint októberben, holott a potenciálisan érintett, 90 napon túli késedelembe esett deviza jelzáloghitel-szerződések száma lapunk becslése szerint legalább 70 ezer körül lehet.

Hogy nincs tolongás, az nem meglepő azok után, hogy a jó adósok is vártnál kisebb arányban léptek be az árfolyamgátba. A jegybank pénzügyi stabilitásról szóló legfrissebb jelentése szerint a devizahiteleseket három fő tényező tántorította el a konstrukciótól. 30 százalékuk attól tartott, hogy később túl magas lesz a törlesztőrészlet, a negyedük jobb mentőcsomagra várt, húsz százalékuk pedig a bizalomhiány miatt mondott nemet az árfolyamgátra.

A konstrukcióba korábban kizárólag a teljesítő adósok léphettek be, és náluk többnyire működött is kedvezmény. A novemberi törvénymódosítás viszont a jövőben kettős hatással lehet erre a folyamatra. Az, hogy 180 napra növelték a maximális törlesztési késedelmet, amivel kizárhatók az adósok, azt eredményezi, hogy – legalábbis rövidtávon – kevesebb adós esik ki a programból.

Azt azonban több bank is elismeri, hogy a rossz adósok árfolyamgátba lépése miatt hosszabb távon megnőhet azok száma, akik kikerülnek a védőernyő alól, mert ismét nem teljesítő hitelesekké válnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!