szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Erőteljes nyomás alá kerültek a feltörekvő országok pénteken a pénzpiacokon. Az idegesség Törökországból és Argentínából kiindulva gyorsan terjedt, a befektetők feladták a feltörekvő országok devizáiban elfoglalt pozícióikat, és biztonságos menedéket keresnek: állampapírokba, ipari országok devizáiba csoportosítanak át, fellendült az arany iránti kereslet is.

A tömeges eladás kiváltó okai összetettek: az aggodalmat biztosan táplálja a Kína gazdasági növekedésével kapcsolatos bizonytalanság, és az a félelem, hogy az amerikai jegybankrendszer, a Fed jövő héten tovább csökkenti az eszközvásárlások volumenét.

A piaci megrázkódtatás két fő forrása Argentína és Törökország. A dél-amerikai ország devizája a 2001-2002-es összeomlás óta a legnagyobb árfolyamveszteséget szenvedte el, év eleje óta 17 százalékot veszített értékéből. Olyan mértékben csökkent az ország devizatartaléka, hogy az argentin központi banknak nem maradt forrása ahhoz, hogy beavatkozzon a peso árfolyama védelmében.

Törökországban a jegybank annak ellenére sem hajlandó kamatot emelni, hogy a líra csaknem 9 százalékot veszített értékéből év eleje óta. Ehelyett csütörtökön komoly intervenciót hajtott végre, nagyjából 3 milliárd dollár (670 milliárd forint) értékben, de úgy tűnik, hiába, a líra további csaknem 2 százalékot esett, és áttörte a dollárral szemben technikainak tartott 2,30-as szintet.

Az elmúlt két napban meredeken nőtt az argentin és a török államkötvények hozama.   

A peso és a líra zuhanórepülését követve esni kezdett a mexikói peso, a brazil real, az indiai és az indonéz rúpia és a dél-afrikai rand. Súlyos árfolyamveszteséget szenvedtek el a kelet-európai devizák is, köztük a forint. Kétszámjegyű növekedést produkált az eurózóna válság sújtotta déli perifériáján a portugál, a görög, a spanyol és az olasz csődkockázat. Ezzel egyidejűleg jelentősen nőtt a német államkötvények iránti kereslet, és öt dollárt emelkedve 1269 dolláron kéthavi csúcsot ért el egy másik hagyományos menedék, az arany. Kéthavi mélypontra, 2,70 százalékra csökkent az irányadó tízéves amerikai állampapír hozama is.

Pénteken az orosz jegybank és valószínűleg az indiai központi bank is beavatkozott, hogy megállítsák a fizetőeszközük további gyengülését, de egyelőre úgy tűnik, hiába. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!