szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Míg 1965-ben az 500 legnagyobb amerikai cég vezérigazgatója átlagban 20-szor keresett többet, mint egy tipikus munkavállaló, addig ma ez az arány 200-szoros. Azért keresnek ilyen sokat az amerikai vezérigazgatók, mert értékesebbek, mint régebben, vagy egyszerűen csak többet fizetnek nekik?

Azért keresnek ilyen sokat a vezérigazgatók, mert értékesebbek, mint régebben, vagy egyszerűen csak többet fizetnek nekik? – teszi fel a kérdést az Atlantic magazin. Míg 1965-ben az 500 legnagyobb amerikai cég vezérigazgatója átlagban 20-szor keresett többet, mint egy tipikus munkavállaló, addig ma ez az arány 200-szoros. A magazin arra a megállapításra jut, hogy mindkettőben van igazság.

Az amerikai cégek ugyanis nagyobbak és komplikáltabban működnek, mint 50 évvel ezelőtt, ráadásul globálisan is terjeszkedtek, nem csak az Egyesült Államokban. A vezérigazgatókat ráadásul a 80-as évektől kezdve egyre inkább részvényekkel, részvényopciókkal is fizetik, és az amerikai cégek értékének emelkedésével ők is szépen profitáltak a növekményből. Ráadásul a részvényekkel történő kifizetés a teljesítményt is mutatja: ha jól vezeti az illető a céget, akkor az árfolyam fel, ha rosszul, akkor lefelé megy (legalábbis a legtöbb esetben ez nagyjából így működik).

Arra a kérdésre, hogy mennyit ér egy hatalmas cég jó vezérigazgatója, már nehezebb válaszolni, ez filozófiai kérdés. Itt már minden relatívvá válik: hiába keresheti több százszorosát is egy jó vezérigazgató az átlagos dolgozó bérének, ha az iparágban ez a cég a legnagyobb, legeredményesebb, akkor kevésbé kérdőjelezhető meg a nagy fizetés, mely a teljes árbevételnek legrosszabb esetben is pár tizedszázalékát viheti el. Könnyű azt mondani, hogy egy 60 millió dolláros fizetés borzasztóan magas, ám hozzá kell tenni, hogy mihez képest.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!